eur:
411.4
usd:
392.65
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Kilépő autósok úti okmányait ellenőrzik a letenyei magyar-horvát határátkelőnél 2017. április 7-én. Egy ezen a naptól hatályos európai uniós rendelet nyomán az unióban szabad mozgási joggal rendelkező polgárok úti okmányait is ellenőrizni kell mind belépéskor, mind kilépéskor, és az ő adataikat is ellenőrizni kell a schengeni információs rendszerben.
Nyitókép: MTI/Varga György

Évi 18 milliárd euróba kerülne Schengen lebontása

A terrorizmustól nem védene meg, a Covid-19 kártevései után viszont tovább növelné a gazdasági veszteségeket a tagországok közötti határellenőrzés helyreállítása Ylva Johansson szerint.

Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi kérdésekért felelős svéd tagja arra figyelmeztette a tagországokat, hogy a Schengen-rendszer tartós korlátozása, netán elbontása és a tagállami határellenőrzések helyreállítása jelentős mértékben rontaná a gazdasági teljesítményt, tovább nehezítve a járvány utáni talpra állást, miközben érdemben nem védene meg a terrorizmustól.

A tagországok tárcavezetői visszatérő egyeztetéseket tartanak a terrorizmus elleni védekezés erősítésre, és ennek során a nemzeti határellenőrzés időleges helyreállítása is helyenként felmerül. Johansson szavait a brüsszeli Euractiv idézte, aki emlékeztetett, hogy a legtöbb terrorista akciót már EU-területen belül élő, esetleg állampolgár személyek követték el, miközben a határellenőrzés visszaállításával útját állnák a túrizmusnak, a zavartalan közlekedésnek, szállításnak, összességében komoly károkat okozva a gazdaságnak.

Szakértői körökben mintegy évi 18 milliárd eurónyi plusz kiadást prognosztizálnak arra az esetre, ha ismét mindenütt meg kellene állni a tagállamok egymás közötti személyi forgalmában. Ennek kapcsán sokszor emlegetett példa, hogy csupán a német határt évente 12 milliárd kamion lépi át. Ezek megállítása mérhetetlenül lelassítaná a forgalmat, és vele visszavetnék az általuk ellátott termelési tevékenységet is.

Sajtójelentések visszatérően emlékeztetnek, hogy Emmanuel Macron francia elnök a legutóbbi franciaországi merényletek után vetette fel a Schengen-rendszer reformjának a szükségességét. Macron ugyanakkor nem a tagországok egymás közötti ellenőrzésére helyezte a hangsúlyt, hanem a Schengen-övezet külső határainak a megerősített védelmét szorgalmazta.

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×