A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) szerdai jelentésében szereplő 10 269 újonnan diagnosztizált eset 25 százalékkal magasabb az utóbbi két hét átlagánál. Szerdán újabb 168 halálesetről számolt be a GCS, ami csaknem 20 százalékkal több a kéthetes átlagnál. A járvány eddig csaknem 9500 áldozatot követelt Romániában.
Ezeket a növekményeket azért nem értelmezik a járvány gyorsulásaként, mert Romániában jelentős eltéréseket produkál a koronavírus-tesztek váltakozó száma. Munkanapokon ugyanis 35-40 ezer, míg szombaton és vasárnapi alig 10-20 ezer tesztet végeznek, ennek megfelelően az esetszámok kéthetes átlagát a hétvégi adatok mindig lehúzzák. Hét közben tehát az átlagosnál több, hétvégén pedig mindig kevesebb új fertőzést diagnosztizálnak.
A fűrészfog alakú romániai járványgörbék csúcsértékei korábban hétről hétre emelkedtek, de most már harmadik hete nem sokkal haladják meg a tízezret.
Az ország megyéinek többségében az utóbbi két hét lakosságarányos fertőzési aránya meghaladja a 3 ezreléket, de szerdán már enyhe csökkenést észleltek több olyan erdélyi megyében, illetve Bukarestben, ahol a korábbi hetekben a legnagyobb ütemben gyorsult a járvány.
Csütörtöktől - Zilah, Nagybánya, Slobozia, Nagyszeben és Gyulafehérvár után - újabb két megyeszékhelyet helyeznek vesztegzár alá: Szatmárnémetiben éjféltől, míg Besztercében hajnali 5 órától lép hatályba a kéthetes karantén.
A lakosok csak megalapozott indokkal - például munkaügyben, bevásárolni, halaszthatatlan orvosi ellátás miatt - léphetnek utcára vagy hagyhatják el a települést, amit előre megírt nyilatkozattal kell igazolniuk. A 65 év felettiek csak 10 és 14 óra között mehetnek ki, az üzletek 6 és 20 óra között tarthatnak nyitva, hétvégenként a plázákat bezárják.
Szatmárnémetiben, amely nyáron még Románia legkevésbé fertőzött nagyvárosának számított, az utóbbi két hétben a lakosság 7,4 ezrelékénél diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést. Beszterce városában szerdán a 9,1 ezrelékre emelkedett az utóbbi kéthetes fertőzési arány.