eur:
412.56
usd:
396.71
bux:
79351.11
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: IMDB

Rájöttek, ki ölte meg Olof Palmét

A svéd miniszterelnököt 1986-ban gyilkolták meg, halálának körülményeit 34 éve rejtély övezte. Úgy tűnik, mostanáig.

A svéd ügyészség szerdán tartott sajtótájékoztatót a 34 éve az egész országot megrázó, a világ megdöbbenését kiváltó gyilkosság ügyében. Van gyanúsítottjuk, de az illető már elhunyt, 2000-ben öngyilkos lett – írta a BBC.

A svéd miniszterelnököt 1986. február 28-án egy forgalmas utcán lőtték le Stockholmban, hátulról, közvetlen közelről, amikor egy téli estén moziból tartott hazafelé a feleségével. A fegyveres egy mellékutcában nyomtalanul eltűnt, és azóta is csak találgatták, miért kellett meghalnia a kormányfőnek. A helyszínen talált töltények egy 357-es Magnum kézifegyverből származtak, de a fegyver sosem került elő.

Ismét felpörögtek az események

Krister Petterson svéd főügyész 2017-ben vette át a rejtélyes ügy nyomozását, és az év elején bejelentette, hogy közel járnak az ügy megoldásához, nyárra fény derülhet a gyilkos személyére.

Kiszivárgott információk szerint nemrég a dél-afrikai nemzetbiztonsági szervezet képviselői titokban találkoztak a Palme-ügy svéd nyomozóival, és átadtak nekik egy információs aktát – ez ismét feltüzelte a közvélemény érdeklődését. Hétfőn pedig kiderült, hogy a svéd ügyészség nagy jelentőségű tájékoztatásra készül.

Eddig nem volt bizonyíték arra, hogy a dél-afrikai apartheid-rendszer szerepet vállalt volna a gyilkosságban, noha finoman fogalmazva sem kedvelték az Afrikai Nemzeti Kongresszust pártoló, a megkülönböztetés ellen harcoló svéd politikust. A svéd diplomáciai vizsgálatok korábban mutattak ki összefüggést a merénylet és a dél-afrikai titkosszolgálatok között, de bizonyítani semmit sem tudtak.

Spekulációk és nyomozás

Olof Palme számos más, jelentős lépése is ellenérzéseket váltott ki. A hazájában végrehajtott reformokkal feldühítette a vállalkozókat, és az atomeneriga-ellenessége miatt is sok ellenfele volt. Bírálta Csehszlovákia szovjet invázióját 1968-ban, valamint és az Egyesült Államok által elkövetett bombázást Vietnámban.

Halálával kapcsolatban nemcsak a nemzetközi ügyekkel kapcsolatban nem találtak nyomot, a magányos elkövetőről szóló, politikai indíttatású szál sem vezetett eredményre. Egy Christer Pettersson nevű férfit 1988-ban Olof Palme felesége, Lisbet Palme (aki maga is megsebesült a férje elleni támadás során) vallomása alapján elítéltek a gyilkosságért, ám ügyvédje fellebbezésére, az indíték és a gyilkos fegyver hiányában másodfokon felmentették. Annyit találtak bizonyítottnak, hogy ott volt a gyilkosság helyszínén. A férfi 2004 szeptemberében elhunyt.

Egy Stig Engström nevű férfit is gyanúsítottak a gyilkossággal, aki szélsőjobboldali érzelmű volt, a bűncselekmény helyszínének a közvetlen közelében dolgozott, gyakorlott lövő volt, és hozzá is juthatott az elkövetéshez használt Magnum pisztolyhoz. Számos szemtanú egykor olyan személyleírást adott a menekülő gyilkosról, amely éppen illett Engstromra, mások viszont határozottan állították, hogy nem látták őt a helyszínen. Engstrom maga azt állította, hogy ott volt a gyilkosság helyszínén, még beszélt is Palme feleségével és a kiérkező rendőrökkel, sőt megpróbálta újraéleszteni az áldozatot.

2017-ben merült fel a neve gyanúsítottként, miután egy újság összegezte egy hosszú vizsgálat eredményét. Eszerint Engström hazudott a rendőrségnek arról, mit csinált a gyilkosság estéjén, a személyleírása megfelelt a gyilkosénak, és olyan információi voltak, amiket feltehetően csak a tettes tudhatott. A liberális baloldali Olof Palme nézeteit ellenző férfi 2000-ben öngyilkos lett.

Mindezek után állt szerdán Krister Petersson főügyész a nyilvánosság elé, hogy beszámoljon a 34 éve zajló nyomozás eredményéről. Így végül kiderült, hogy

Stig Engström, a munkahelyéről, a Skandia biztosítótársaságról "Skandia Man"-ként ismert férfi ölte meg az egykori miniszterelnököt.

Miután a férfi 20 éve öngyilkosságot követett el, a Palme-aktát lezárják.

A világ egyik leghosszabb gyilkossági nyomozásában 90 ezer ember volt érintett és az évek során több mint száz ember neve merült fel lehetséges gyanúsítottként.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×