eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Védőmaszkot viselő idős nő megy egy belgrádi utcán 2020. április 21-én. Szerbiában ettől a naptól kezdve rövidítik a kijárási tilalom óráit, a március közepe óta szobafogságra ítélt nyugdíjasok heti háromszor rövid sétát tehetnek a lakhelyük környékén, és fokozatosan kinyithatnak a műhelyek, edzőtermek, fodrász- és kozmetikai szalonok, május közepétől pedig a szállodák és a vendéglátóhelyek is.
Nyitókép: MTI/AP/Darko Vojinovic

Szerbia már a második hullámra, Észak-Macedónia még az elsőre figyel

Szerbia anyagilag és felszerelésben is felkészült a koronavírus-járvány második hullámára – jelentette ki a szerb államfő, az észak-macedón hatóságok viszont újabb szigorításokat vezetnek be, mert már második napja kiugróan magas az új fertőzöttek száma.

Szerbiában egy nap alatt 11 523-ról 11 571-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. A szerb elnök szerint az ország felkészült a koronavírus-járvány második hullámára, az elmúlt hónapokban kiépített rendszerek jól működnek, és az országnak elegendő pénzügyi tartaléka is van a járvány kezelésére.

Koszovóban az utóbbi 24 órában 1142-ről 1147-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. Az ország néhány régiójában korábban hetekig nem regisztráltak új esetet, és most ismét egy-egy beteget nyilvántartásba vettek.

A járványügyi szakértők szerint korai még fellélegezni,

az elővigyázatossági intézkedéseket továbbra is be kell tartani, az országba belépőket pedig alaposan meg kell vizsgálni.

Rengeteg új eset

Észak-Macedóniában második napja százon felüli új fertőzöttet vettek nyilvántartásba, csütörtökről péntekre 2492-ről 2611-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma. A járvány kezdete óta nem regisztráltak ilyen sok új fertőzöttet egy nap alatt.

Az ismételten bevezetett kijárási tilalom mellett a hatóságok kötelezővé tették a maszk és a kesztyű használatát

a nyilvános helyeken, pénzbüntetéssel sújtják azokat, akik nem tartják be az elővigyázatossági intézkedéseket.

Montenegróban egy hónapja nem regisztráltak új fertőzöttet, a koronavírus-járvány azonban megviselte az Adria-parti állam gazdaságát. A pénzügyminiszter szerint a montenegrói gazdaság az idei esztendőben 6,9 százalékos csökkenéssel számolhat, míg az idegenforgalom a tavalyinál 40 százalékkal kisebb bevétellel számolhat.

Bosznia-Hercegovinában csütörtökről péntekre 2551-ről 2594-re emelkedett az azonosított fertőzöttek száma. Már csak 484 aktív eset van az országban, ami a járványügyi szakértők szerint azt jelenti, hogy nagyon rövid időn belül eltűnik a vírus az országból.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×