eur:
413.07
usd:
402.49
bux:
81512.99
2025. január 10. péntek Melánia
Berlin, 2018. júluius 4.Angela Merkel német kancellár a 2018-as szövetségi költségvetésről tartott vitán a német parlamenti alsóház, a Bundestag ülésén Berlinben 2018. július 4-én. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Angela Merkel leveleibe is beleolvashattak az orosz hackerek

A német kancellár képviselői irodájának levelezéséhez is hozzáfértek a Bundestag elleni 2015-ös informatikai támadás orosz elkövetői, akik az orosz katonai hírszerzésnek dolgoztak - írta pénteken a Der Spiegel című német hírmagazin a hírportálján.

Biztonsági körökre hivatkozó beszámolójuk szerint a támadók a 2012 és 2015 májusa közötti időszakban keletkezett valamennyi e-mailt, több ezer levelet szerezhettek meg Angela Merkel parlamenti képviselői irodájából.

Hozzátették, hogy a képviselői munkával kapcsolatos levelezésből kinyerhető adatok ugyan más jellegűek, mint a kancellári hivatal rendszerében áramló, erősen érzékeny, esetenként szigorúan titkos információk, de

betekintést engedhetnek a politikai üzem működésébe, és értékesek lehetnek az orosz hírszerző szerveknek,

amelyek széthúzás, bizalmatlanság és veszélyérzet kialakítására használhatnak ilyen anyagokat.

A támadók egy adathalász e-mail mellékletébe csomagolt szoftver révén adminisztrátori jogosultságot szereztek a Bundestag több mint 5600 számítógépet összefogó rendszerében 2015. április 30-án.

Angela Merkel képviselői irodájának két e-mail-fiókjába éppen öt éve, 2015. május 8-án jutottak be.

Az egyik támadót sikerült azonosítani, mert elfelejtette eltüntetni az összes nyomot maga után, "majdnem olyan volt, mintha a hívatlan vendég véletlenül ott hagyta volna a névjegykártyáját" - írta a Der Spiegel.

A GU-nál végzett munkájához a Scaramouche nevet használó támadó igen óvatlan volt. Megfigyelték, hogy munkaidő alatt hírszerzői feladatai ellátása mellett mással is foglalkozik, például használja Gmail-fiókját, amelyet áttekintett az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), és megállapította, hogy

az illető az 1990-ben Kurszkban született Dmitrij Badin. Gmail-fiókjának jelszava a Badin1990 volt

- írta a Der Spiegel.

A 29 éves orosz informatikai specialistát nemzetközi elfogatóparanccsal keresik a német hatóságok. Az amerikai hatóságok is üldözik, és már vádat is emeltek ellene a 2016-os elnökválasztás előtt a Demokrata Párt ellen intézett informatikai támadás, valamint a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) elleni, szintén 2016-os támadás ügyében.

Címlapról ajánljuk
Cseh László Hosszú Katinkáról: amikor mások elgyengültek, ő akkor kapcsolt rá igazán

Cseh László Hosszú Katinkáról: amikor mások elgyengültek, ő akkor kapcsolt rá igazán

2012 után újra fel kellett építenie magát, de végül sikerült neki, és a világ egyik legjobbja lett – mondta a visszavonulását szerdán bejelentő Hosszú Katinkáról a négyszeres olimpiai ezüstérmes úszó. Cseh László az InfoRádióban úgy fogalmazott: Hosszú Katinka szervezete kitűnően tudott alkalmazkodni az extrém terheléshez, illetve a kitartása és a tűrőképessége is átlagon felüli volt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Kijött a hét legfontosabb adata - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Kijött a hét legfontosabb adata - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

A romló nemzetközi légkör ellenére jó hangulatban zajlik a kereskedés a magyar tőzsdén, ráadásul új történelmi csúcsra is került a BUX - a hazai blue chipek közül az OTP árfolyama is soha nem látott magasságban van. Ami a nemzetközi piacokat illeti, ma érkeztek a hét legfontosabb adatai: az amerikai határidős részvényindexek nagyot is estek, miután a munkaerőpiaci adatok a magasba repítette az amerikai hozamokat, a friss adatok tükrében ugyanis megnőtt a valószínűsége, hogy a Federal Reserve visszavesz a kamatcsökkentésekből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 10. 16:08
×
×
×
×