Az ázsiai országban általában hosszabb időt vesz igénybe egy új gyógyszer engedélyeztetése, a japán kormány azonban ebben az esetben felgyorsította az eljárást.
Japán a világon a második ország, ahol a remdesivirt engedélyezik a koronavírussal fertőzött betegek gyógyítására.
Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyelete (FDA) már a múlt héten engedélyezte a remdesivir használatát ugyanerre a célra. Magyarországon is tesztelik a gyógszert - ezt szombaton jelentették be.
A gyógyszert az amerikai Gilead Sciences vállalat fejlesztette ki az ebola lehetséges ellenszereként. A The New England Journal of Medicine című tekintélyes orvosi folyóirat egy nemrég közzétett tanulmánya szerint
a remdesivir alkalmazása hozzávetőleg 70 százalékban hatékony, de komoly mellékhatásai lehetnek például a vesére nézve.
Az eddigi klinikai kísérletek tanúsága szerint a gyógyszer segítheti, illetve gyorsíthatja a gyógyulást, és különösen akkor lehet hatékony, ha azt már a fertőzöttség korai szakaszában kapja a beteg.
Szuga Josihide japán kormányszóvivő ugyanekkor bejelentette, hogy Tokió vélhetően még májusban engedélyezteti a Fujifilm japán vállalat gyártotta Avigan (favipiravir) nevű influenzaellenes gyógyszert is a koronavírus okozta Covid-19-ben szenvedők kezelésére. Kutatók figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy a szer várandós nők esetében nem alkalmazható, mert születési rendellenességet okozhat.
Japánban mintegy 15 500 fertőzöttet regisztráltak a járvány kitörése óta, a Covid-19 betegségben pedig 551-en haltak meg.
Noha ezek a számok viszonylag alacsonynak számítanak, Abe Sindzó kormányfő hétfőn bejelentette, hogy az országos vészhelyzetet május 31-ig meghosszabbítják.