Angela Merkel és a német tartományi miniszterelnökök csütörtök délutáni videokonferenciáján a következő enyhítéseket határozták el:
- május 4-től a gyermekjátszóterek, múzeumok, galériák, állatkertek, botanikus kertek kinyithatnak, de természetesen csak a szükséges távolsági korlátozások betartásával,
- újra szabad majd templomba menni, ha biztosítják a szükséges higiéniai feltételeket,
- a kórházában pedig felszabadítják az intenzív ágyakat, mert van elég ágy a koronavírus-betegeknek, tehát a járvány miatt eddig elhalasztott operációkat el lehet végezni.
Május közepéig a szakminiszterek kidolgozzák a gasztronómia és a hazai turizmus beindítására szóló javaslataikat.
A külföldi utakra vonatkozóan Heiko Maas német külügyminiszter már szerdán bejelentette, hogy a korábbi figyelmeztetést június 14-ig meghosszabbították. Ez azok számára fontos hír, akik szervezett utakat foglaltak le, mert azokat így költségmentesen lemondhatják.
A többi korlátozó intézkedés lényegében érvényben marad, legközelebb május 6-án vizsgálják ismét felül azokat.
Markus Söder bajor miniszterelnök úgy nyilatkozott, a gazdaság mellett a családok a legfontosabbak, az idősek helyzete a szociális- és idősotthonokban, akiket hozzátartozóik látogatni szeretnének. Erre kell sürgősen megfelelő védelmi intézkedések mellett lehetőséget adni, tette hozzá.
Jelentősen lassult a járvány
A német Robert Koch Járványügyi Intézet elnöke, Lothar Wieler, aki végzettségét tekintve állatorvos és mikrobiológus, csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a múlt héten országszerte több mint 900 ezer koronavírus-tesztet végeztek el, ezeknek 5,4 százaléka bizonyult pozitívnak. A reprodukciós szám mára lecsökkent 0,76-ra, ami a járvány jelentős lassulását jelenti.
Az intézet támogatja a nagy számú tesztelést, mert mint mondják, minél több ember tesztelnek, annál hamarabb ki lehet szűrni és karanténba küldeni a vírushordozókat, valamint a velük kapcsolatba került személyeket, hogy ne terjesszék tovább a fertőzést.
A vírus halálos áldozatainak száma Németországban eddig 6288, ami 4 százalékos halálozási arányt jelent. A többnyire egyéb betegségekben is szenvedő idős elhunytak átlagéletkora 81 év volt.
Ellenzik az immunitás-igazolványt
A német szövetségi kormány egy koronavírus-immunitást igazoló igazolvány bevezetésére is hozott határozatot, noha a Robert-Koch Járványügyi Intézet főnöke arra figyelmeztetett, hogy egy negatív teszteredmény egyáltalán nem biztos, hogy megfelel a valóságnak. Sok fertőzött már akkor is megfertőzhet másokat, mielőtt a Covid-19-es betegség bármilyen tünete jelentkezne nála. A betegségen már átesetteknek szánt igazolvány bevezetésének előfeltétele az, hogy tudományosan beigazolódjon, hogy ezek a személyek valóban nem kaphatják el ismét a fertőzést, mint az állítólag Dél-Korában majd 100 esetben megtörtént.
Jens Spahn német egészségügyi miniszter szerint ilyen tudományos bizonyíték még nincs ugyan, de a kormány előre kívánt gondoskodni arról, hogy ha már lesz, akkor azonnal be tudják vezetni ezt a koronavírus immunitást igazoló papírt, amely bizonyos szakmákban megkönnyíthetné az emberek munkáját.
Németországban a koronavírus-járvány következtében április 26-ig 10 millió embert jelentettek be rövidített munkaidőre a munkaügyi hivataloknál, amelyre a 2008-as pénzügyi világválság idején sem volt példa. A munkanélküliek száma 2,644 millió, ami 5,8 százalékos rátának felel meg.