eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Japán bálnavadászok beszélgetnek, mielőtt kihajóznak a Hokkaido szigetén fekvő Kusiróból 2019. július 1-jén. Japán 2018 decemberében lépett ki a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottságból (IWC) abból a célból, hogy három évtized után felújíthassa a kereskedelmi célú bálnavadászatot. A kilépés január 1-jén lépett hatályba, ami azt jelenti, hogy július 1-től ismét megkezdhetik a vadászatot.
Nyitókép: MTI/EPA/JIJI PRESS - képünk illusztráció

Fura konfliktusba keveredett Japán Oroszországgal

Orosz határőrhajók átvizsgáltak nyolc japán halászhajót rakodóterét. Ötöt közülük feltartóztattak, és az egyik vitatott hovatartozású szigetre, Kunasirra kísérték azzal a gyanúval, hogy a kifogott zsákmány mennyisége nem felel meg hajónaplóba felvett adatoknak, és a hajók megsértették a kétoldalú halászati megállapodást

Tokió követeli Oroszországtól, hogy azonnal engedje szabadon a minap feltartóztatott öt japán halászhajót a legénységével együtt - közölte szerdán sajtótájékoztatóján Szuga Josihide japán kormányszóvivő.

Szuga Josihide szerint Tokió elfogadhatatlannak tartja a hajók feltartóztatását, kiindulva abból, hogy a japán kormány milyen álláspontot képvisel a Kuril-szigetek négy déli szigetének hovatartozásával összefüggésben. "Követeljük a hajók és a legénység mihamarabbi visszaengedését japán kikötőkbe emberbaráti megfontolásokból" - mondta a szóvivő.

Az incidens kedden történt, nem messze a Kuril-szigetek négy déli szigetétől, amelyeket Japán sajátjának tart. Pont aznap járt Moszkvában Motegi Tosimicua japán külügyminiszter, hogy újraindítsa a négy sziget hovatartozásáról folyó tárgyalásokat, és megvitassa a békeszerződés aláírásának lehetőségét a két ország között.

Az NHK japán közszolgálati televízió híradása szerint orosz határőrhajók átvizsgáltak nyolc japán halászhajót rakodóterét. Ötöt közülük feltartóztattak, és az egyik vitatott hovatartozású szigetre, Kunasirra kísérték azzal a gyanúval, hogy a kifogott zsákmány mennyisége nem felel meg hajónaplóba felvett adatoknak, és a hajók megsértették a kétoldalú halászati megállapodást.

A hajók polipra halásztak, a fedélzetükön 24 matróz volt.

Hasonló eset történt februárban is egy feltartóztatott japán rákászhajóval, amelyet az orosz hatóságok csak azután engedtek el, hogy a hajókapitány elismerte, hogy megsértette a halászati szabályokat Oroszország kizárólagos gazdasági övezetében, és kifizette a pénzbüntetést.

Moszkva és Tokió évtizedek óta törekszik egy békeszerződés aláírására, amely a második világháború vége óta várat magára. Ennek fő akadálya a Kuril-szigetek vitatott hovatartozású déli része: a háború után az egész szigetcsoport a Szovjetunióhoz került, Japán viszont saját területének tartja Iturup, Kunasir, Sikotan szigetét és a japánul Habomainak nevezett kisebb szigetcsoportot. A déli Kuril-szigetek megoldatlan problémája a két ország között továbbra is feszültséget okoz.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×