eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j3) megérkezik az Európai Tanács második, pénteki munkaülésére Brüsszelben, Gottfried Péter főtanácsadó, Várhelyi Olivér, a magyar állandó képviselet vezetője és Varga Judit államtitkár társaságában 2019. március 22-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Nem lesz portfóliócsere, bővítési biztos lesz Várhelyi Olivér

Adina-Ioana Valeant választotta a két román jelölt közül az Európai Bizottság megválasztott elnöke, akit közlekedési biztosnak szán, akárcsak elődjét, a jogi bizottság szűrőjén megbukott Ariana Plumbot. Ez azt is jelenti, hogy nem lesz portfóliócsere, Várhelyi Olivér a korábban Trócsányi Lászlóra bízott bővítés- és szomszédpolitika területért felelhet majd.

A hétfőn bizalmat kapott új, jobbközép bukaresti kormány Ursula von der Leyen kérésére egy férfit és egy nőt nevezett meg, Siegfried Muresan és az ugyancsak néppárti Adina Valean személyében. A Bizottság megválasztott elnöke szerdán mindkettejükkel találkozott és mindkettőjük felkészültségét megfelelőnek találta, de valószínűleg a nemek közötti egyensúly kritériuma miatt végül Valean felé billent a mérleg nyelve - írja a Bruxinfo.

Az 51 éves Adina Valean tapasztalt politikusnak számít, jelenleg az ipari és energiaügyi EP-bizottságot vezeti.

Von der Leyen leendő szóvivői csapatának egyik tagja szerda délben azt hangsúlyozta, hogy a megválasztott elnök mind Románia, mind pedig Nagy-Britannia esetében ragaszkodik egy női és egy férfi jelölthöz. Mint arról az Infostart is beszámolt, Ursula von der Leyen szerdán írt Boris Johnson brit miniszterelnöknek, arra kérve, hogy haladéktalanul nevezze meg London jelöltjét a Európai Bizottságba.

A portál szerint ebből nagy valószínűséggel az is következik, hogy Várhelyi Olivér, a magyar kormány jelöltje megkapja a bővítési és szomszédságpolitikai portfóliót, hacsak nem bukik el az előreláthatóan a jövő héten vagy a rákövetező hét elején tartandó külügyi szakbizottsági meghallgatáson.

Újrakezdődhet a parlamenti procedúra

Az új jelölteknek is végig kell menniük azon az úton, amin a többieknek. Előbb a jogi bizottság a biztosjelöltek által benyújtott vagyonnyilatkozatok fényében dönt arról, hogy sor kerülhet-e a hivatalos szakbizottsági meghallgatásokra. Ami az utóbbiakat illeti, a közlekedési szakbizottság előzetes tervei szerint november 14-én csütörtökön hallgatnák meg a közlekedési biztosjelöltet, azaz Adina Valeant. A külügyi szakbizottság még nem döntött a menetrendről.

A román kételyek eloszlatása után úgy néz ki, hogy még él az esély a végszavazás megtartására a von der Leyen féle Európai Bizottságról november 27-én, ahogy azt az EP tervezi és a december 1-i hivatalba lépésre is - írja a Bruxinfo.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×