A jóm-kipúr miatt 48 órás időtartamra kedden éjféltől csütörtök éjfélig zárlatot vezetnek be a palesztin területeken; az izraeli hatóságok biztonsági okokból az ünnep idején lezárják a Gázai övezetet és Ciszjordániát. Onnan csak sürgős, humanitárius esetekben léphetnek be palesztinok Izrael területére.
Jeruzsálem arabok lakta keleti részei és a zsidók lakta városrészek közötti utcákon száztizenkét helyen betontömbökből, autóbuszokból és kamionokból útakadályokat létesített az izraeli rendőrség, hogy járművekkel ne lehessen behajtani az ünnep napján - jelentette a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet.
Izraelben a legszentebb, bűnbánó imákkal töltött zsidó főünnepen gyakorlatilag megáll az élet a zsidó naptár szerint a keddi naplementétől a szerdai naplementéig.
Az évnek ezen az egyetlen napján még a Ben Gurion nemzetközi reptér is leáll, kedden kora délután landol az utolsó repülőgép, s szünetelnek a tévé- és rádióadások.
Jóm-kipúr, másik nevén az engesztelés napja a bűnbánat és a megbocsátás napja, amikor Isten feljegyzi az élet könyvébe azoknak a zsidóknak a nevét, akik az új esztendőben is élhetnek.
Az ünnepet megelőző tíz bűnbánó napon izraeliek és zsidó turisták tömegei látogattak el Jeruzsálemben a Siratófalhoz, ahol hétfő este a legnagyobb közösségi imádkozáson sok ezren énekelték a szlihot imákat, a bocsánatkérés hagyományos dallamát.
Ezen a napon nemcsak a vallásos életmódot folytatók böjtölnek, hanem az Izraelben élő zsidók mintegy hatvan százaléka.
A zsinagógák mellett ideiglenes imahelyeken - iskolákban, nagyobb termekben - is imádkoznak.
Az időjárás idén nem kedvez az ételt és italt sem fogyasztó böjtölőknek, mert az évszakhoz képest is különösen meleg időt jósolnak szerdára a meteorológusok.
Jóm-kipúrkor csak a mentők és a biztonságiak járművei közlekednek a városokban és a közutakon. Noha törvény nem tiltja, de senki sem ül autóba, s a kevésbé vallásos helyeken a kerékpárosok, főként gyerekek veszik birtokba az utakat.