eur:
409.72
usd:
389.41
bux:
79655.27
2024. november 25. hétfő Katalin

Saját pártjában ütközött példátlan ellenállásba Donald Trump

Kiverte a biztosítékot a Mexikóval szemben kivetni tervezett drasztikus vám - nagy különbség van az amerikai elnök és pártja véleménye között.

Példátlanul nagy ellenállást váltott ki washingtoni republikánus szenátorokból kedden, hogy Donald Trump amerikai elnök Mexikóval szembeni importvám bevezetését jelentette be. Trump az intézkedéssel az Egyesült Államokba tartó illegális bevándorlás megfékezésére akarja rákényszeríteni Mexikót.

Egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy van-e annyi ellenző szavazat a szenátusban, amennyivel meg lehet akadályozni az intézkedés bevezetését.

Ha meg is szavaznak egy ilyen határozatot, az elnök megvétózhatja.

Azt írta a Twitteren: oktalanság volna megpróbálniuk megszavazni. A nagy-britanniai látogatáson tartózkodó Trump keddi londoni sajtótájékoztatóján azt mondta: valószínűbbnek tartja, hogy meglépi az intézkedést, mint azt, hogy nem.

Közben Washingtonban minden fél - az ellenálló szenátorok és a Fehér Ház tisztségviselőivel az amerikai fővárosban tárgyaló mexikói küldöttség is - abban reménykedett, hogy sikerül olyan megállapodást kötni, amelynek eredményeképpen az elnök eláll a tervétől. A mexikói vezetés is nyugtalan, de optimista afelől, hogy lesz megállapodás.

A Mexikóval szembeni importvám kérdése az AP amerikai hírügynökség szerint rávilágít arra, hogy milyen alapvető különbség van az elnök és pártja értékszemlélete között.

Trump arra használja a vámot, hogy elérje, amit akar - ez esetben rákényszeríteni Mexikót az illegális migrációval szembeni szigorúbb fellépésre -, a republikánusok számára azonban az importvám nem egyéb, mint az amerikaiakat sújtó adó, ezért vehemensen ellenzik, unortodox megoldásnak tartják. Attól félnek, hogy az importvám áremelkedést idéz elő az Egyesült Államokban, ami árt a gazdaságnak, sok amerikai megélhetését veszélybe sodorja, és aláássa a készülő új kanadai-amerikai-mexikói kereskedelmi megállapodást, amely majd a három ország szabadkereskedelmi megállapodásának helyébe lép.

Címlapról ajánljuk
Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Hatalmas meglepetés született a romániai államfőválasztás első fordulójában, melynek győztese „meglehetősen nemzetieskedő, szélsőséges, szektásnak tűnő hitvilággal kampányolt” – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Szakáli István Loránd arról is beszélt, hogy bár az RMDSZ jelöltje, Kelemen Hunor több szavazatot kapott, mint négy éve, a december 1-jére kiírt parlamenti választáson nem mehet biztosra a párt, nagy mozgósításra lesz szükség az utolsó napokban.

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Meglepetés meglepetést követett a romániai elnökválasztáson: az előzetes várakozások és az exit pollok ellenére az első helyen egy oroszbarát független jelölt, Călin Georgescu végzett, a második helyre pedig az ellenzéki Mentsük Meg Romániát párt jelöltje, Elena Lasconi futott be, így ők ketten mérkőznek meg a december 8-i második fordulóban. Marcel Ciolacu szocialista miniszterelnök a harmadik helyen végzett, az eredmények ismeretében lemondott pártelnöki posztjáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×