eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Gyászoló diákok az új-zélandi Christchurchben elkövetett kettős terrortámadás áldozatainak emlékére rendezett virrasztáson a támadás egyik helyzínén, az al-Núr mecsetnél 2019. március 18-án, három nappal az 50 halálos áldozatot követelő merényletek után.
Nyitókép: MTI/AP/Vincent Yu

Szigorító intézkedéseket hozott az új-zélandi kormány a fegyveres támadás után

Az új-zélandi kormány még a héten betilt minden katonai jellegű félautomata és automata fegyvert - jelentette be csütörtökön Jacinda Ardern miniszterelnök, válaszul arra, hogy a múlt pénteki christchurchi terrortámadás elkövetője ilyen fegyverekkel gyilkolt meg ötven muszlim imádkozót két helyi mecsetben.

"Bejelentem, hogy a kormány azonnali lépéseket tesz még ma, hogy gátat szabjon e fegyverek esetleges felhalmozásának és ösztönözze az embereket arra, hogy folytassák lőfegyvereik beszolgáltatását" - mondta Ardern. A fegyverek katonai jellegű, félautomata fegyverré alakításához szükséges alkatrészeket és a nagykapacitású tárakat szintén betiltják.

Ardern kevesebb mint egy héttel a tömeggyilkosság után jelentette be a tiltó rendelkezéseket, miközben csak szerdán lehettek az első temetések. Csütörtökön legalább hat újabb áldozattól vettek búcsút Christchurchben, köztük egy tinédzsertől, egy labdarúgóedzőtől és egy iszlám hitre áttért nőtől.

A tettes által a Facebookon élőben közvetített vérengzés után az új-zélandi miniszterelnök azonnal közölte, hogy szigorítani fognak a jogszabályokon, amelyek eddig lehetővé tették magánszemélyek számára a támadó jellegű, köztük félautomata fegyverek legális beszerzését és birtoklását is.

"Ezen intézkedések eredményeként senki sem vásárolhat többé fegyvert a rendőrség engedélye nélkül,

és biztosíthatok mindenkit, hogy hiába fáradoznak majd ilyen engedély kérésével" - jelentette ki csütörtökön.

A már meglévő fegyverekre vonatkozóan a kormányfő bejelentése szerint 100-200 millió új-zélandi dollár közötti visszavásárlási programot indítanak (egy új-zélandi dollár mintegy 190 forint). A betiltott fegyverek tulajdonosainak Ardren azt üzente, elismeri, hogy közülük sokan törvényes módon jártak el, éppen ezért indítják el a visszavásárlási programot.

Szavai szerint átmeneti amnesztiát fognak életbe léptetni, de azok, akik a türelmi időszak lejártáig nem szolgáltatják be támadó fegyvereiket, 4000 dollárig terjedő büntetésre és három évig terjedő börtönbüntetésre számíthatnak. "Az új-zélandiak nagy többsége támogatni fogja ezt a változást. Ebben egészen biztos vagyok" - jelentette ki a kormányfő.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×