eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Brüsszel, 2018. február 23.Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Unió nem hivatalos brüsszeli csúcsértekezlete után tartott sajtótájékoztatón 2018. február 23-án. (MTI/EPA/Stephanie Lecocq)
Nyitókép: STEPHANIE LECOCQ

Előkerült a jogállamiság-kártya más EU-tagállamok esetében is

Nemcsak Magyarország, hanem Lengyelország, Románia és Bulgária is terítékre került a hét elején Brüsszelben. Az Európai Parlament és Bizottság mindegyik kelet-európai állammal szemben megfogalmazott jogállami kritikákat.

Magyarország esetében a Sargentini-jelentés legalább 12 olyan pontot fogalmazott meg, amely alapján arra jutott, hogy Magyarországot a jogállamiságot rendszerszintű problémák fenyegetik, ezért Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője szerint érdemes lesz látni, hogy egy meghallgatás ezekben az ügyekben hogyan fog zajlani. "Jelenleg azonban még csak a megalapozásnál, a bemelegítésnél tartunk, nem igazán van mit értékelni" - mondta Gyévai az InfoRádiónak.

Úgy látja, a lengyelekkel kapcsolatos eljárásokat sem fogják tudni lefolytatni a tavaszi EP-választásokig, ráadásul hamarosan kezdődik a román EU-elnökség időszaka, ami Gyévai Zoltán szerint a napirendre tűzést tekintve lassulást hoz majd, mindenki a választásra koncentrál majd,

az ügyek pedig a "politikai kampány részeként fognak folytatódni".

A jogállamiság ügyében Románia és Bulgária is napirendre került az EP-ben.

"Az Európai Parlament kedden szavazott arról a határozatról, amely kritikákat fogalmaz meg Romániával szemben, a korrupció szintjével nincsenek megelégedve, illetve az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban merülnek fel problémák" - mondta Gyévai Zoltán, hozzátéve,

a civil szervezetek működésével és finanszírozásával kapcsolatos új törvényt is érte bírálat.

Romániát azért is elővették, mert korábban elindított sikeres reformfolyamatokat visszafordított, de nincs esély arra, hogy döntés szülessen az országgal szembeni eljárás lezárásáról a Juncker-bizottság mandátumának végéig. Ugyanerre Bulgáriának még - a Bruxinfo főszerkesztője szerint - van esélye.

A témáról bővebben is szó lesz az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában szerda este 8 órától.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×