eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Óriási különbségek Németországban

Többet dolgoznak és kevesebbet keresnek a volt NDK területén élő németek, mint Németország nyugati tartományainak lakossága - mutatta ki egy kormányzati felmérés.

Németország nyugati tartományaiban tavaly fejenként átlagosan 1279 órát dolgoztak a munkavállalók, keleten, a volt NDK területén viszont 67 órával többet, 1346 órát.

Az éves bruttó átlagbér

  • nyugaton 35 084 euró (11,3 millió forint) volt,
  • a keleti tartományokban viszont 30 172 euró

A kormányzati kimutatást a Baloldal (Die Linke) nevű ellenzéki párt szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakciójának írásbeli kérdésére állítottak össze.

A munkaidőt tekintve az első helyen a volt NDK területén fekvő Türingia áll 1371 órával, a legkevesebbet, átlagosan 1255 órát pedig a nyugati Rajna-vidék-Pflaz tartományban dolgoztak a munkavállalók.

A bruttó átlagbér az ország nyugati részén fekvő Hamburgban volt a legmagasabb, 40 771 euró, a legalacsonyabb pedig a keleti Brandenburg tartományban, ahol átlagosan 28 715 eurót kerestek tavaly a munkavállalók.

Németország 1990-ben végrehajtott újraegyesítése után csaknem 30 évvel elfogadhatatlanok az ennyire jelentős eltérések - emelte ki Sabine Zimmermann, a Baloldal frakciójának szociális ügyekkel foglalkozó szakpolitikusa, aki szerint a kormánynak küzdenie kellene azért, hogy a volt NDK területén több munkavállaló tartozzon a jobb feltételeket biztosító kollektív szerződések alá, a jelenleg bruttó 8,84 eurón álló minimál órabért pedig 12 euróra kell emelni.

A bérekkel kapcsolatban szakértők felhívják a figyelmet, hogy a bruttó átlagbér tartományok közötti eltérései nem jelentenek feltétlenül eltérést a vásárlóerőben is, mert a megélhetés költsége is eltérő, nyugaton jellemzően magasabb, mint a keleti tartományokban.

A kormányzati kimutatásból az is kiderül, hogy a németek a keveset dolgozó munkavállalók közé tartoznak európai uniós összevetésben.

A munkavégzéssel töltött idő az ország egészét tekintve tavaly fejenként átlagosan heti 34,9 óra volt. Ennél kevesebbet csak a hollandiai és a dániai munkavállalók dolgoztak, heti 31,8 órával, illetve 33,8 órával. Az EU-s átlag heti 36,4 óra volt. A legtöbbet, munkavállalóként átlagosan heti 40,7 órát Görögországban dolgoztak 2017-ben, a második helyen Bulgária áll 40 órával, a harmadik Lengyelország 39,4 órával - áll a német sajtóban ismertetett összeállításban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×