Weinhardt Attila, a Portfolio vezető elemzője az InfoRádiónak azt mondta, negyed évszázada nem volt ekkora kötvénypiaci zuhanás, mint ami most kialakult a vasárnapi olasz fejlemények után.
"Az olasz államkötvény hozama most 2, 4 százalékon állt, két bázispontú ugrás történt, ez drámainak mondható.
Nemzetközi aggodalmak
Ez azt tükrözi, hogy a piacok aggódnak amiatt, hogy a két nagy párt visszahullott a kormányrúd közeléből, ugyanis a pártok nemcsak újabb előrehozott választásra készülnek, hanem eurótagságról szóló népszavazásra is. Ezzel pedig felkorbácsolják az olaszok indulatait" - mondta a vezető elemző.
Hozzátette azt is, hogy ez nemcsak az olasz piacokra, hanem a többi perifériaország kötvénypiacaira nézve is ijesztő lehet. Több nagy nemzetközi bank is tart olasz állampapírt, így ezeknek a bankoknak az árfolyamát is befolyásolhatja a kialakult helyzet.
"Ezt látjuk most, zuhannak a papírok. Ez az OTP bank árfolyamára is visszahat"
- mondta Weinhardt Attila, hozzátéve, hogy az OTP-nek az olasz kitettsége csekély.
Leminősíthetik Olaszországot?
Olaszország leminősítését kezdeményezte a Moody's, ami várható volt. A vezető elemző szerint viszont a leminősítés a következő kormányra helyez majd nyomást.
"Fel fog állni egy semlegesnek mondható szakértői kormány, nagy kérdés, hogy kap-e bizalmat az olasz parlament két házában. Az lesz a fő feladatuk, hogy a 2019-es költségvetést elfogadják.
A Moody's arra figyelmeztet, hogy a kormány stabil költségvetést hozzon létre. Ez majd a következő kormányra tehet nyomást. Ha ez nem sikerül, akkor jöhet a leminősítés"
- mondta. Kifejtette azt is, hogy egyelőre nem lehet látni, hogy az új kormányra készülő erők mit is akarnak csinálni, egyelőre eltúlzott ígéretekkel akarják fenntartani a népszerűséget.
Meddig süllyedhet az olasz pénzügyi válság?
A vezető elemző szerint az adósságválságban (2010-12 között) anno inkább a görögök miatt aggódtak. De Olaszország sokkal nagyobb, és Berlusconi alatt 7% feletti szintet értek el, amikor már az Európai Központi Bank is úgy érezte, hogy ez komoly probléma lehet.
"Most 3,5 %-nál van az olasz 10 éves hozam. Ha néhány hétig ilyen marad a környezet, az még nem dráma, viszont
ha tartósan ilyen szinteken marad, akkor az már a kérdőjeleket fokozza, hogy az olasz állam fenn tud-e tartani egy csökkenő adópályát"
- hangsúlyozta Weinhardt Attila.
Forint helyzete ebben a válságban
A forint a mai napon 320 körül hullámzott. A magyar devizapiacon ezek az aggodalmak egyelőre korlátozottak. A vezető elemző elmondta, hogy néhány hete a török líra volt az a deviza, ami heves esést produkált, és az húzta magával a forintot.
"Egyelőre stabil az árfolyam. Az olasz helyzet nyugtalanító, de a forintra nem gyakorol hatást.
Viszont a forint dollár árfolyamban jelentős mozgások vannak. Az euró esett a dollár ereje és a forint miatt, 276-278 körül hullámzott az árfolyama" - emelte ki az elemző. Hozzáfűzte, hogy a mostani történések az olajárakra is kihathatnak, de most az látható, hogy magas szinteken stabilizálódtak.
"Egy magasabb olajár, és egy gyengülő forint afelé mutat, hogy a hazai kutakon nem látunk rövid távon csökkenést"
- summázott Weinhardt Attila.