A Migrációkutató Intézet szakértője szerint az ENSZ tervezete ellentmond a magyar kormány menekültügyi politikájának, ugyanakkor a tervezetben sok olyan pont van, amivel az Orbán-kabinet egyetért.
Klopfer Ádám elmondta, 2016-ban a New York-i deklaráció volt az első lépés a menekültkérdés kezelésében, 2017-ben tárgyalások voltak a migrációval foglalkozó szervezetek között, majd decemberre az ENSZ összegyűjtötte az információkat ahhoz, hogy pontosan milyen pontok szerepeljenek majd a tervezetben. Még abban az évben az Egyesült Államok jelezte, hogy nem akar a tárgyalási folyamatokban részt venni.
António Guterres ENSZ-főtitkár pedig kiadott egy dokumentumot idén januárban, amelyben a véleményét fejtette ki a krízis megoldására, amit a szigorú migrációs politikát képviselő országon nem nagyon fogadtak el, mondta a szakértő. A most megjelent dokumentumot azonban Svájc és Mexikó dolgozta ki, és elméletileg 2018 decemberében fogadják majd el.
A tervezet főbb állításai:
- jobban képviseli a szigorúbb migrációs politikát folytató országok álláspontját, mint az ENSZ-főtitkár deklarációja.
- A dokumentum mindamellett a migráció pozitív hozadékairól ír, miszerint egy olyan nemzetközi jelenség, amit szabályozott keretek között kell megoldani.
- Megemlíti a civil szervezetek, illetve a filantrópoknak szereplávalását a krízisben,
- illetve kiemeli , hogy a nemzetállamok feladatkörébe tartozik a migrációs politika és a határvédelem kihalkítsa is.
Klopfer Ádám elmondta azt is, hogy mivel ez egy ENSZ Közgyűlési határozat lesz, amely tartalmaz egy nyomkövetési rendszert, vagyis továbbra is konzultálni fognak a tervezet elfogadásáról.