eur:
405.89
usd:
366.57
bux:
86793.53
2025. április 10. csütörtök Zsolt

Megkezdődött a gördülő sztrájk

Szerdán kezdődött Németországban a fém- és elektronikai ipari dolgozók egész napos úgynevezett gördülő sztrájksorozata. A munkabeszüntetést az ország legnagyobb szakszervezete, az IG Metall szervezte, mivel nem tudott megállapodni az ipar képviselőivel a munkaidő rövidítésében valamint a bérek emelésében.

A 250 üzemet érintő gördülő sztrájk péntekig tart, addig telephelyként eltérő időpontokban hagyják abba egy napra a munkát a dolgozók. A csaknem 4 millió fémipari alkalmazottat tömörítő szakszervezet, az IG Metall követeléseit 16 órás alkudozás után sem tudták elfogadni az ipari vezetők – számolt be az InfoRádió németországi tudósítója, Vincze András. Ez nem a béremelési követelésen, hanem az eddig példátlan munkaidő-csökkentést célzó terven bukott meg, az ipar képviselői azonban azt már semmiképpen sem tudták elfogadni, hogy az alkalmazottak 28 órára csökkentsék jelenlegi 35 órás munkahetüket.

Németország legerősebb szakszervezetének célja, hogy a több műszakban dolgozók, valamint a kisgyermekeket nevelő vagy idős hozzátartozók ellátásáról gondoskodó munkavállalók otthon foglalkozhassanak családtagjukkal – tájékoztatott Vincze András. Az IG Metall javaslata értelmében egy alkalmazott – fizetésének megrövidítése nélkül – 28 órára csökkenthetné heti munkaidejét, ha lakásán ápolja idős szülőjét vagy beteg gyermekét. A munkaadók ebbe a feltételbe csak akkor lennének hajlandók belemenni, ha a szakszervezet ígéretet tenne a munkaidő átmeneti meghosszabbítására, ha a vállalat úgy látja, hogy erre szükség van.

A fém és elektronikai ipar a német gazdaság egyik pillére, ezért a sztrájk súlyosan érintheti az ágazatot. Egy kölni gazdaságkutató intézet számításai szerint, ha üzemenként átlagosan 200 ember sztrájkol, az a német vállalatoknak naponta 62 millió euró, vagyis 19,2 milliárd forint bevételkiesést jelent.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.10. csütörtök, 18:00
Nyeste Orsolya az Erste vezető elemzője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?

Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?

A génmódosítás és a génszerkesztés a szakemberek szerint kulcsfontosságú segítséget jelenthet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, sokan azonban attól tartanak, hogy a génmódosított élelmiszerek fogyasztása egészségügyi kockázatokat rejthet magában. De mit is jelent pontosan a génmódosítás és miben más a génszerkesztés? Valóban ezek a biotechnológiai eljárások jelenthetik a jövő élelmezésének kulcsát? És miért tiltja az Európai Unió a genetikailag módosított növények termesztését, miközben világszerte már több mint 200 millió hektáron vetik őket? Erről a témáról beszél az Alapvetés podcast új műsorában Györgyey János növénybiológus, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×