Az észak-koreai rezsimből jelenleg sokkal kevesebben menekülnek el, mint a 90-es évek második felében és a kétezres évek elején – mondta Csoma Mózes Korea-kutató, hozzátéve, hogy az idei 15 menekülés elenyésző szám az észak-koreai-kínai, 1200 kilométeres határvidéken történőhöz képest.
„Ennek vannak kevésbé ellenőrizhető, zöldhatárnak tekinthető részei. A menekültek legnagyobb számban mindig Kína irányába hagyják el az észak-koreai rezsimet. Csak becslések vannak arról, hogy az országban hány észak-koreai menekült lehet, körülbelül ötvenezerre teszik a számukat.”
Csoma Mózes jelezte, fontos információkhoz lehet jutni a magasabb rangú, magasabb pozíciót betöltő észak-koreai menekültektől, ilyen volt például Észak-Korea londoni nagykövethelyettese, aki 2016 nyarán döntött úgy, hogy Dél-Koreába disszidál.
„Tőle fontos információk származtak az észak-koreai diplomáciai szervezetek működéséről.”
Dél-Koreába idén 15 menekült került, ők halászok, akik fából készült lélekvesztőkön kerülnek át a határon, illetve kiskatonák, akik a demilitarizált övezeten menekülnek át. Tőlük komolyabb információk nem remélhetők.