Infostart.hu
eur:
364.81
usd:
309.75
bux:
137023.98
2026. április 17. péntek Rudolf
Bátor és határozott kormány alakulhat Ausztriában

Bátor és határozott kormány alakulhat Ausztriában

A választásokon győztes Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Sebastian Kurz jelenlegi külügyminisztert kérte fel kormányalakításra Alexander Van der Bellen osztrák államfő pénteken a bécsi Hofburgban.

Van der Bellen elmondta: szövetségi elnökként figyelni fog arra, hogy Ausztria és népe érdeke álljon a középpontban az új kormány létrejöttekor.

A szövetségi elnök Kurzcal folytatott 45 perces beszélgetése során ismertette a jövendő kormánnyal kapcsolatos elvárásait. Van der Bellen jelezte: kiemelten fontos számára az Európa-, az integrációs, a tudományos és a környezetvédelmi politika. Az államfő elengedhetetlennek nevezte, hogy új alapokra helyezzék a pártok közötti bizalmat, tiszteletet és vitakultúrát.

Ausztriának meg kell maradnia erős országnak Európa szívében és az Európai Unió központjában

- szögezte le.

Van der Bellen üdvözölte, hogy Kurz korábban egyértelművé tette, megkérdőjelezhetetlen alapvetés számára az új kormány európai elkötelezettsége.

A két politikus a következő napokban és hetekben rendszeresen egyeztet majd a koalíciós tárgyalások állásáról.

Kurz "hatalmas felelőssége" tudatában elfogadta a megbízást az elnöktől, és megígérte, hogy minden parlamenti párttal megbeszéléseket folytat majd, amelyek már akár pénteken megkezdődhetnek.

"Olyan kormányt szeretnék alakítani, amelyben megvan a szükséges bátorság és határozottság, hogy valódi változást hozzon Ausztriának" - hangsúlyozta az ÖVP elnöke.

A végeredmény

A levélszavazatok feldolgozása után csütörtökön ismertették az október 15-ei választások végeredményét.

  • A konzervatív néppárt győzött a voksok 31,47 százalékával,
  • az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ, 26,86 százalék) és
  • az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ, 25,97 százalék) előtt.

Az ÖVP-nek 62, az SPÖ-nek 52, az FPÖ-nek pedig 51 mandátuma lesz a 183 tagú parlamentben.

A leköszönő, nagykoalíciós kormány szociáldemokrata védelmi minisztere, Hans Peter Doskozil pénteken úgy nyilatkozott: szerinte 95 százalék a valószínűsége annak, hogy a néppárt az FPÖ-vel fog koalícióra lépni.

Címlapról ajánljuk
A német váltás után születőben az „európai NATO”, de megmaradna az eredeti is

A német váltás után születőben az „európai NATO”, de megmaradna az eredeti is

A közel-keleti háború február végi kirobbanása óta többször is hangoztatta az amerikai elnök, hogy csalódott a NATO-ban. Legutóbb az elmúlt napokban immár felettébb ingataggá vált tűzszünet bejelentése után Mark Rutte főtitkár előtt fejtette ki Donald Trump, hogy a szövetségesektől több támogatást várt. Az érintett európai szövetségesek ennek nyomán az Egyesült Államok nélküli védelemre készülnek.

Nemzetközi jogász: így akadályozhatja meg a Tisza-kormány a kilépést a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Bár Magyarország 2002 óta tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, az azóta eltelt időben nem hirdették ki itthon törvényben a hágai székhelyű bíróság alapszabályát, aminek a köztársasági elnök „immunitása volt az oka” – mondta az InfoRádióban Tóth Norbert nemzetközi jogász. Az NKE egyetemi docense részletesen elmagyarázta, hogyan lehetne visszafordítani az elvileg június 2-án záruló kilépési folyamatot, ha a jövendő Tisza-kormány ezt akarná.
inforadio
ARÉNA
2026.04.17. péntek, 18:00
Dobrowiecki Péter
Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×