Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 12. hétfő Ernő
200 éve nem történt ilyen, most kiderült, mikor lesz ismét

200 éve nem történt ilyen, most kiderült, mikor lesz ismét

Lemond a világ egyik legrégibb dinasztiájának képviselője.

Akihito japán császár 2019 március végén mond le trónjáról - közölte pénteken az Aszahi Simbun című napilap kormányforrásokra hivatkozva.

Azért esett választás március végére, mert akkor ér véget az országban a pénzügyi év, s így könnyebb lesz a trónátadáshoz szükséges bürokratikus eljárások lebonyolítása. Április elsejével, az új pénzügyi év kezdetével már az új uralkodó, a császár legidősebb fia, Naruhitó koronaherceg lép trónra. A kormány az utolsó simításokat végzi a trónátadási menetrenden. Az újság úgy értesült, hogy Abe Sindzó miniszterelnök novemberben felelős beosztású tisztviselőkkel és az uralkodóház képviselőivel tanácskozik majd, és csak utána jelenti be hivatalosan a trónátadás dátumát.

Az uralkodóház egyik szóvivője pénteken azonban úgy nyilatkozott, hogy a trónátadás dátumról még nincs döntés.

Japánban a nyáron fogadták el a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi, hogy Akihito átadja a trónt az 57 éves Naruhitónak. Nagyjából 200 évvel ezelőtt fordult elő legutóbb ilyesmi. A törvény, amelyet kifejezetten Akihitóra írták, hogy a trón örökösei ne követhessék túl könnyen a példáját, három évig lesz érvényben A szigort a császári család tagjainak egyre csökkenő száma is indokolja, ami a jövőben nehezebbé teheti a trónöröklést.

A 83 éves japán császár tavaly augusztusban televíziós beszédben fordult a japán lakossághoz, és azt mondta, hogy kora miatt a jövőben nehézkessé válhat számára feladatainak teljes körű ellátása. Akihitót 2003-ban műtötték prosztatarák miatt. A jelenlegi törvények azt feltételezik, hogy a császár élete végéig uralkodik. A császár bejelentését a lakosság - a közvélemény-kutatások szerint - mély együttérzéssel fogadta.

Akihito 1933. december 23-án született. A világ egyik legrégibb dinasztiájának képviselője. Ő az első fia Hirohito császárnak (1901-1989) és Nagako császárnénak (1903-2000), akiknek két fiuk és öt lányuk született.

Címlapról ajánljuk
Az AI segítené a függetleneknek megtörni a kétpárti uralmat Amerikában

Az AI segítené a függetleneknek megtörni a kétpárti uralmat Amerikában

A mesterséges intelligencia immár az amerikai politika hagyományos rendszerét is felforgathatja. Egy washingtoni központú nonprofit szervezet szerint az AI lehet a kulcs ahhoz, hogy – több évtized után – független jelöltek újra bejussanak az Egyesült Államok Képviselőházába,és ezzel alapjaiban változtassák meg a törvényhozás erőviszonyait.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×