eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Egy ország, ahol 11 ezer embert vettek őrizetbe

Etiópiában több mint 11 ezer embert vettek őrizetbe a kormányellenes tüntetésekkel összefüggésben, és 22 terrorgyanúsított ellen indult eljárás - jelentette a Fana etiópiai rádióadó.

Az ország igazságszolgáltatási hatóságai azzal vádolják őket, hogy köz- és magántulajdont semmisítettek meg, továbbá terrortámadások tervezésében vettek részt.

Először az etióp kormány jelentette be pénteken, hogy 11 600 állampolgárt vesznek őrizetbe. Az oromo népcsoport az állami földkisajátítások ellen kezdett tiltakozni 2015 novemberében, miután a kormány új építkezési programokat jelentett be Addisz-Abeba körül. Az elképzelés bírálói szerint a programok hátrányosan érinthetik a vidéki lakosságot. A tüntetések többször zavargásokba fordultak, nemrég gyárakat és autókat gyújtottak fel a randalírozók. A véres zavargásokat követően a kelet-afrikai államban októbertől rendkívüli állapotot vezettek be.

Az oromók mintegy harmadát teszik ki a mintegy 100 milliós lakosú Etiópiának. Az Oromói Felszabadítási Frontot, amely az autokrata kormány ellen folytat küzdelmet Addisz-Abeba terrorszervezetként tartja számon. Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet szerint tavaly a front legkevesebb 800 tagjával végeztek a biztonsági erők.

Az Afrika egyik gazdaságilag legdinamikusabban fejlődő országának számító Etiópiában az állam az ipar motorja. Az országban minden föld állami tulajdonban van, és a rajta egyes esetekben nemzedékek óta gazdálkodó családok csak bérlőnek számítanak, ezért egy-egy állami beruházás előtt az etióp kormánynak nem okoz komolyabb nehézséget a terület kisajátítása.

Jogvédő csoportok szerint több mint 450-en vesztették életüket tüntetésekben 2015 óta a kelet-afrikai országban.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×