Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 11. vasárnap Ágota

Obama: a tálib vezető halála fontos mérföldkő az afganisztáni békéhez vezető úton

Aktár Mohamed Manszúr mollának, az afganisztáni tálibok vezetőjének a halála fontos mérföldkő a béke felé vezető úton a közép-ázsiai országban - jelentette ki hétfőn Barack Obama amerikai elnök.

Véleménye szerint Manszúr halála megfosztja vezetőjétől az amerikai és a koalíciós erők elleni támadásokat tervező és végrehajtó, valamint az afgán nép ellen háborút vívó fegyveres iszlamista mozgalmat.

A Vietnamba tartó útja alatt közzétett elnöki közleményben Obama leszögezte: az Egyesült Államok folytatja az országot célba vevő szélsőséges hálózatok elleni fellépést. Kifejtette, hogy az Egyesült Államok továbbra sem bonyolódik bele a napi harcokba, de továbbra is támogatja az afgán népet a biztonság megteremtésében.

Az afgán kormányfő és a közép-ázsiai ország hírszerzése vasárnap közölte, hogy szombaton egy amerikai dróncsapás végzett Manszúr mollával Afganisztán és Pakisztán határvidékén. Abdulla Abdulla főminiszter megerősítette, hogy Aktár Mohamed Manszúr gépkocsiját a délnyugat-pakisztáni Beludzsisztán tartományban, Dalbandin körzetében érte a dróncsapás. Az afganisztáni hírszerzés hozzátette: a tálib vezető "másokkal" együtt utazott a gépkocsijában.

Manszúr halálhírét még aznap megerősítették magas rangú afganisztáni tálib tisztségviselők.

Szakértők szerint Manszúr molla halála után éles küzdelem várható a szélsőséges mozgalom vezetésének megszerzéséért, ami még nagyobb töréseket idézhet elő a tálib frakciók között. Az előző vezető, Omár molla utódlása felett is súlyos belviszályok alakultak ki.

Címlapról ajánljuk
Gyarmathy Éva: az iskolakezdők ötöde küzd már az elsős tananyaggal is, szemléletváltásra lenne szükség

Gyarmathy Éva: az iskolakezdők ötöde küzd már az elsős tananyaggal is, szemléletváltásra lenne szükség

Az MTA és az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Tanulási Környezet Kutatócsoportja által végzett kutatásból kiderült, hogy az első osztályos gyerekek húsz százalékának nehézséget okoz a tananyag elsajátítása. A kutatás vezetője az InfoRádióban arról beszélt, hogy nem a gyerekek értelmi képességeivel, hanem mozgási és kommunikációs fejlettségükkel van a gond. Sokan többéves lemaradással kezdik meg az iskolát.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×