Infostart.hu
eur:
381.16
usd:
321.01
bux:
126530.17
2026. január 26. hétfő Paula, Vanda

A szíriai menekültek átvilágítását megszigorítják az Egyesült Államokban

Megszavazta az amerikai képviselőház csütörtökön azt a törvénytervezetet, amelynek értelmében mindaddig felfüggesztik a szíriai és az iraki menekültek befogadását, amíg kulcsfontosságú nemzetbiztonsági intézmények nem kezeskednek arról, hogy személy szerint nem jelentenek kockázatot.

Barack Obama elnök, aki a folyó költségvetési évben 10 ezer szíriai menekültet szándékozik betelepíteni az Egyesült Államokba, előzetesen vétót helyezett kilátásba a törvénytervezettel szemben.

A republikánus többségű szövetségi törvényhozás alsóházában 289-137 arányban fogadták el a jogszabály tervezetét, ami azt jelenti, hogy 47 demokrata képviselő is a kormányzat ellen szavazott, annak ellenére is, hogy annak magas rangú képviselői, Denis McDonough fehér házi kabinetfőnök és Jeh Johnson belbiztonsági miniszter vezetésével, zárt ajtók mögött még csütörtökön is megpróbálták jobb belátásra bírni őket.

Egy ekkora többség, amely az elnök menekültpolitikájának a párizsi terrortámadások utáni elszigetelődését jelzi, a képviselőházban elegendő lehet az elnöki vétó felülírásához. Annak eléréséhez pedig mindkét házban kétharmados törvényre lenne szükség.

A szenátus várhatóan csak a hálaadás napján (november 26-án) kezdődő ülésszaki szünet után tűzi majd napirendjére a törvénytervezetet, amelynek értelmében a belbiztonsági miniszternek, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójának és a nemzeti hírszerzés igazgatójának (DNI) minden egyes menekült esetében szavatolnia kell az ártalmatlanságot. Az eddig alapvetően a belbiztonsági tárca által végzett átvilágítás az FBI hatáskörébe kerülne át.

Várakozások szerint a szenátusi demokraták megkísérlik majd akadályozni a kérdés napirendre tűzését.

Obama szerdán a Fülöp-szigeteken arról beszélt, hogy a republikánusok "özvegyek és árvák" befogadásától rettentek vissza. Hangot adott véleményének, miszerint a törvénytervezetet az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet érvként használhatja fel toborzókampányához.

John Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy az Egyesült Államokba a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően beengedett 785 ezer menekült közül mindössze egytucatnyit tartóztattak le és utasítottak ki terrorizmussal kapcsolatos aggályok miatt. Egyikük sem Szíriából érkezett.

Címlapról ajánljuk
Faragó Tamás az elveszített Eb-fináléról: egy döntő megnyerése nemcsak logikai, hanem spirituális tudást is igényel

Faragó Tamás az elveszített Eb-fináléról: egy döntő megnyerése nemcsak logikai, hanem spirituális tudást is igényel

A magyar férfi vízilabda-válogatott Eb-ezüstérme értékes eredmény, de persze „magyar pólósnak egy döntőt elveszíteni mindig fájdalmas” – mondta az InfoRádióban a Nemzet Sportolója. Úgy véli, a magyar játékosok az utolsó, a legfontosabb meccsre sajnos elfáradtak. Arról is beszélt, hogy ennek a magyar válogatottnak még meg kell tanulnia, milyen játékkal lehet hatékonyan megvívni egy-egy világverseny fináléját.

Szerdán lesz kormánydöntés a januári rezsiszámlákról

Mindenki számára fair megoldást keres a rezsistop munkacsoport – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón azzal kapcsolatban, hogy a kormány múlt héten úgy döntött, átvállalja a januári fűtés többletköltségét.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Teljesek az amerikai biztonsági garanciák Ukrajna számára, ezrek fagyoskodnak Kijevben – Háborús híreink hétfőn

Teljesek az amerikai biztonsági garanciák Ukrajna számára, ezrek fagyoskodnak Kijevben – Háborús híreink hétfőn

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap bejelentette, az Ukrajnának adandó amerikai biztonsági garanciákról szóló dokumentum 100 százalékban megvan, már csak aláírásra, illetve az amerikai és az ukrán törvényhozás általi ratifikációra vár. A bejelentés azt mutatja, hogy előrelépés történt az Abu Dzabiban pénteken és szombaton zajlott, háromoldalú (orosz, ukrán, amerikai) tárgyalásokon, amelyek e hét vasárnapján folytatódnak. Az orosz támadások azonban nem maradnak abba: Vitalij Klicsko kijevi polgármester tegnapi bejelentése szerint a fővárosban 1300 épület maradt fűtés nélkül az orosz csapások nyomán. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×