Infostart.hu
eur:
381.94
usd:
325.06
bux:
125197.21
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Szlovákia kihasználja a magyar-brüsszeli kapcsolatok megromlását?

Elképzelhető, hogy Szlovákiában egyes csoportok ki akarják használni, hogy Magyarország kapcsolatai megromlottak az Európai Unióval. Az újabb Fico-kormányzás alatt azonban vélhetően nem kell nagy konfliktusokra számítani - így összegezhető a Magyar Külügyi Intézetben a szlovákiai választásokról rendezett munkaértekezleten résztvevők véleménye.

Háromötödös többséget szerezhet egy koalíciós partnerrel Robert Fico pártja a március 10-i, előrehozott szlovák parlamenti választáson - vélekedtek magyar, szlovák és szlovákiai magyar szakértők a Magyar Külügyi Intézetben tartott tanácskozáson.

Szarka László, a Selye János Egyetem dékánja azt valószínűsíti, hogy nem lesz nyílt konfliktus az Orbán- és az új Fico-kormány között. Szerinte Szlovákiának nem érdeke újabb fronton megnyitni a kisebbségi vitát, nem tartja kizártnak ugyanakkor, hogy Magyarország megromlott uniós kapcsolatai miatt egyesek mégis törekedni fognak erre.

Szarka László azt is kifejtette, hogy a 1,5 éves Radicova-kormányzás alatt sem született igazán érdemi áttörés a kisebbségpolitika területén.

Az lenne az ideális, ha mindkét magyar párt bejutna a parlamentbe a választáson. Erre most látszik is némi esély - véli Szarka László, a Selye János Egyetem dékánja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Az elmúlt hetek világpolitikai történései is azt mutatják, hogy új világrend alakul – mondta az InfoRádióban Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ebben az átmeneti időszakban Magyarország jó lapokat vett fel, együttműködik Oroszországgal, Kínával és az Egyesült Államokkal is. Ez a stratégia pedig olyan gazdasági lehetőségeket nyitott meg az ország előtt, amik korábban fel sem merülhettek, ennek köszönhető például a MOL tulajdonszerzése a szerbiai olajvállalatban – hangsúlyozta.

Dán kormányfő az EU-csúcson: Grönland ügyében nyitottak vagyunk az együttműködésre az Egyesült Államokkal

Dánia és Grönland nyitott az együttműködésre az Egyesült Államokkal az 1951-es védelmi megállapodásuk továbbfejlesztése érdekében – jelentette ki Mette Frederiksen dán miniszterelnök Brüsszelben az EU-csúcson csütörtökön késő este.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Tegnap Davosban Donald Trump elmondta, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már azt, hogy sikerült megállapodást kötnie és nem lesz újabb vámháború. A hírre világszerte ugrottak a tőzsdék, Ázsia után Európában is nagyobb emelkedés volt látható. A magyar tőzsde is kifejezetten jól teljesített, a Mol közel 6 százalékot emelkedett, ezzel pedig új történelmi csúcs közelébe száguldottak a cég részvényei. Az OTP-nél és a BUX indexnél is összejött ma a történelmi rekord. Közben az amerikai piacokon is folytatódott az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×