Infostart.hu
eur:
381.92
usd:
325.18
bux:
0
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Martonyi: Erős és egységes Európa a válasz a válságra

A nemzetközi gazdasági válság miatt keletkezett kihívásokra a közép-európai válasz az erős és egységes Európa - hangoztatta Martonyi János külügyminiszter kedden, a bruggei (francia nevén bruges-i) Európa-kollégiumban (College of Europe) tartott előadásában.

Mint az MTI-hez eljuttatott közlemény emlékeztet rá, Martonyi János előadásának központi témája a válságnak az európai integrációra gyakorolt hatása, illetve a válságra adott európai válaszok értékelése volt. A magyar külügyminiszter 1994 és 1998 között tanára volt az Európa-kollégiumnak.

Paul Demaret rektor köszöntője után, előadásának bevezetőjében Martonyi János kiemelte: a válság kapcsán sokféle előrejelzés készül Európa jövőjéről, de ez a jövő most nehezen kiszámítható. Aláhúzta az emberi tényező fontosságát, mivel "a jövőnket magunk alakíthatjuk".

A válságkezeléssel kapcsolatban elmondta, hogy a gyors folyamatok gyors döntéseket kényszerítenek ki, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy egy demokratikus rendszerben a döntéseket gyakran nem lehet gyorsan meghozni. Ennek eredőjeként többnyire követő jellegűek az elfogadott intézkedések, amelyek ugyanakkor hosszú távon határozzák majd meg a társadalmi kereteket. A hatékony döntéshozatalt tovább nehezíti, hogy a válság felerősíti a meglévő megosztottságot, akár olyan kézzelfogható választóvonal mentén, mint az eurózónabeli tagság vagy olyan szubjektív választóvonal mentén, mint amely a régi és az új tagállamok között húzódik.

A külügyminiszter szerint a kihívásokra a közép-európai válasz az erős és egységes Európa. Elmondása szerint ennek megteremtéséhez két dolog szükséges: a politikai legitimáció, illetve egyetértés az európai identitás létében. A politikai legitimáció az európai intézmények és az európai jogalkotás kapcsán merül fel, mert politikai unió nélkül nincs gazdasági unió. Ami az európai identitást illeti, a külügyminiszter szerint ez a sokféleséget, illetve annak elfogadását, azaz az egymás iránti toleranciát jelenti, "ezekre van szükség ahhoz, hogy közmegegyezést alakítsunk ki az európai identitás kérdésében" - fejtette ki Martonyi János.

Címlapról ajánljuk

Az Agrárkamara elnöke szerint olcsó, de hitvány mezőgazdasági tömegáru öntené el a piacunkat a Mercosur-megállapodással

Kettős mérce az európai gazdákkal szemben a Mercosur-egyezmény – mondta Papp Zsolt, az agrárkamara elnöke az InfoRádióban. Az európai parlamenti képviselők 334:324 arányban úgy döntöttek, hogy az EP az Európai Unió Bíróságához fordul az EU–Mercosur szabadkereskedelmi megállapodás miatt. A jogi eljárásnak azt kell megítélnie, hogy az Európai Bizottság jogszerűen járt-e el az aláírással, illetve, hogy van-e szükség a nemzeti parlamentek ratifikációjára.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Brüsszelben kimondták: felkészültek a kebelbarát árulására, erővel akarnak fellépni ellene

Brüsszelben kimondták: felkészültek a kebelbarát árulására, erővel akarnak fellépni ellene

Donald Trump egy nap alatt visszavonult Grönland ügyében, az európai vezetőkben viszont ott maradt a felismerés: a transzatlanti szövetség többé nem adottság, hanem törékeny politikai konstrukció a jelenlegi amerikai elnök mellett. A brüsszeli rendkívüli csúcs egyszerre szólt a szuverenitás védelméről, az amerikai nyomásgyakorlás határairól és arról, hogy az EU milyen eszközökkel képes megvédeni magát egy új hatalmi stílus közepette. A nyilvános üzenetek visszafogottak voltak, de a háttérben már előkerültek a kereskedelmi és geopolitikai ellencsapás forgatókönyvei is. Közben Ukrajna jövője sem tűnt el a napirendről: Davosban és Brüsszelben körvonalazódott egy közös EU–USA Jóléti Terv, amely a háború utáni újjáépítést elsősorban magántőkére és reformokra építené. Az egész találkozót így is átszőtte az a feszültség, hogy miközben egyesek százmilliárdos „uniós számláról” beszélnek, a valós vita inkább arról szól, képes-e Európa stratégiai önállóságot és hiteles szövetségi politikát felmutatni egy bizonytalan világrendben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×