Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 25. szombat Jakab, Kristóf

Portugália is adóssága elengedésre szorulhat

Hiába vezetett be drasztikus megszorításokat Portugália, úgy tűnik, megfertőzi a "görög vírus", és adóssága egy részének elengedését kell majd kérnie. Csütörtökön az égbe szöktek a Lisszabon által fizetendő kamatok, miközben az országnak 17 milliárd eurót kell visszafizetnie az idén.

A Standard and Poor's hitelminősítő épp egy hete sorolta Portugáliát a bóvli befektetési kategóriába, és az, hogy csütörtökön a sokkoló 14 százalék fölé ugrottak a 10 éves lejáratú állampapírok hozamai, ennek is betudható.

A nagy ügynökségek közül a legrégebbi, amely inkább tartja magát "hírnöknek", mint az eseményeket befolyásoló játékosnak, azonban a múlt héten arra figyelmeztette az EU-t, hogy a megszorítások erőltetésével rontja a gazdaság növekedési esélyeit, és ördögi kör alakulhat ki. Azaz további, a lakosságot sújtó intézkedéseket kell majd hozni, amit az már nehezen visel majd el.

Ez történhet Portugáliában is, ahol az EU eddig méltatta Pedro Passos Coelho miniszterelnök erőfeszítéseit, és ahol a szakszervezetek és munkavállalók eddig jobbára tűrtek, nem volt példa a görögországihoz hasonló tiltakozómozgalomra.

Elemzők szerint megnőtt az esélye, hogy a takarékoskodás ellenére Portugália 5 éven belül csődbe mehet - a Citigroup szerint az idén közel 6, jövőre, több mint 3 és fél százalékkal zsugorodik az ország gazdasága - idézi a Telegraph. "Így nagyon nehéz lesz folytatni a megszorításokat" - mondta a bankcsoport elemzője.

"Jelentős hajvágás, azaz adósságleírás nélkül nem állítható az ország stabil pénzügyi pályára. 2012 végére vagy 2013-ra 35 százalékos hajvágásra számítunk" - tette hozzá Jürgen Michels, a Citigroup európai elemzője.

Portugália számára - amelynek államadóssága a GDP 113 százalékát teszi ki - nem az a gond, hogy kezd kifogyni a pénzből - mivel az IMF/EU/Európai Központi Bank mentőcsomagja miatt 2013-ig biztonságban van. A baj az, hogy a portugál cégek is súlyosan eladósodottak, és hogy számukra fojtogatóan magasak a hitelkamatok.

A kormány egyfajta "belső leértékelést" akar bevezetni: növelné a cégek versenyképességét azzal, hogy csökkenti adóterheiket, de ezzel saját adóbevételeit is mérsékli.

Az EU vezetői azt ígérték, hogy a portugál papírokba befektetőket nem kényszerítik adósságleírásra, mint ahogy azt tették a görög állampapírok vásárlóival. Ha betartják az ígéretet, akkor EU alapokból támogathatják meg Portugáliát - amelynek lassú lefolyású drámája fogja meghatározni az eurózóna sorsát - jegyzi meg a Telegraph.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a Tusványoson: ellenzéki politika helyett ellenállási politikára kell váltani
frissülő cikk

Orbán Viktor a Tusványoson: ellenzéki politika helyett ellenállási politikára kell váltani

A Fidesz elnöke, volt miniszterelnök Tusnádfürdőn, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban az általa meghirdetett „ellenállási nyilatkozat” részleteit is ismerteti. Beszédét azzal kezdte, hogy 16 év után most nehezen érthető, mi történik Magyarországon, ezt elemzi beszédében, Európai összefüggésben is szokatlan új magyar jelenségként értékelve a jelen állapotokat. Tartson velünk!

Szécsényi Gábor: megállíthatatlan a kínai autóipar, három kulcsdologban is élen járnak

Az utóbbi években szinte feltartóztathatatlan fejlődésnek indult a kínai autóipar, különösen az elektromos járművek területén jelentős az előretörés. Ennek okairól az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Szécsényi Gábor, Az Autó című szaklap főszerkesztője, aki szerint kutatásban élen járnak, a gyártásuk olcsóbb, az akkumulátortechnológiában pedig óriásit léptek előre a kínaiak.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×