Infostart.hu
eur:
384.78
usd:
328.9
bux:
121308.37
2026. január 21. szerda Ágnes

A madagaszkári ellenzék megbuktatta az elnököt

A madagaszkári ellenzék bejelentése szerint "leváltották Marc Ravalomanana elnököt, az ország parlamentjét és kormányát", miután az ellenzéki erők elfoglalták az - üres - antananarivoi miniszterelnöki hivatalt.

Roindefo Zafitsimivalo Monja, az ellenzék által kinevezett "átmeneti főhatóság miniszterelnöke" egyúttal bejelentette, hogy két éven belül parlamenti, helyhatósági és elnökválasztásokat tartanak a szigetországban.

Monja a kormányfői hivatalban újságírók előtt több "minisztere" és mintegy 30 katona társaságában felolvasta Andry Rajoelinának, az ellenzék vezetőjének deklarációját, mely szerint Ravalomanana köztársasági elnök "immár nem gyakorolja az alkotmány által biztosított jogait és nyilvánvalóvá vált, hogy a fegyveres erők nem engedelmeskednek neki". Egyúttal bejelentette, hogy Rajoelina által vezetett "átmeneti főhatóság" azonnal megkezdte működését.

A madagaszkári ellenzék ezt követően átadta a deklaráció szövegét az alkotmánybíróságnak és kérte a testületet: nyilvánítsa ki köztársasági elnök és a parlament leváltását.

Madagaszkárban január vége óta tart a fegyveres összecsapásokkal súlyosbított politikai válság a 2002 óta hatalmon lévő Ravalomanana elnök és ellenzéke között, s azóta több mint száz embert öltek meg a szigetországban.

Címlapról ajánljuk
Faragó Tamás: a spanyolok feladták a kreatív pólót, Vogel Soma ismét kulcsfigura volt

Faragó Tamás: a spanyolok feladták a kreatív pólót, Vogel Soma ismét kulcsfigura volt

A magyar férfi vízilabda-válogatott a világ- és Európa-bajnoki címvédő Spanyolország legyőzésével bejutott a belgrádi Eb elődöntőjébe, ahol a görögök lesznek az ellenfelek. A Nemzet Sportolója az InfoRádióban elmondta: jó húzás volt Varga Zsolt részéről, hogy a torna elején inkább Csoma Kristóf védett többet, a „negyeddöntővel felérő” spanyolok elleni meccsen viszont végig Vogel Soma volt a kapuban, így megvoltak a tartalékai.
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×