Infostart.hu
eur:
385.36
usd:
329.18
bux:
120291.69
2026. január 21. szerda Ágnes

A francia fiatalok a legpesszimistábbak

Rosszul érzik magukat a bőrükben a francia fiatalok és Európa legpesszimistább generációjának számítanak. Ezt egy francia szociológus állítja az eddigi kutatásait összegző, áprilisban megjelenő könyvében, melyből a liberális Le Monde napilap közöl néhány megállapítást.

 Az Országos Tudományos Kutatóintézetben dolgozó Olivier Galland szerint a kormánynak "sűrgősen cselekednie kell", a 16 és 25 év közötti korosztály jelentős része ugyanis rendkívül fatalistává vált az elmúlt évek alatt.

"Nem hisz sem az emberekben, sem a társadalomban, és csak saját nemzedéke tagjaival tart igazi kapcsolatot" - állapítja meg a kutató, hozzátéve, hogy ez a negatív lelkiállapot - melyet a gazdasági válság tovább erősít - nemcsak az érintettek, hanem az egész nemzet számára "óriási tehertételt" jelent.

A szerző munkatársaival több éven át mintegy nyolcezer gimnazista életének alakulását követte nyomon, és az ebből nyert anyagra támaszkodva megállapítja: a fiatalok rossz közérzetét részben a kilátástalannak érzett jövő, az érettségi vagy az egyetemi diploma megszerzése utáni egyre nehezebbé váló szakmai elhelyezkedés okozza, de jelentős szerepet játszik a "köztársasági elitképzést" célzó oktatási rendszer is.

Olivier Galland úgy véli, immár tarthatatlanná vált a siker vagy kudarc kettősségre épülő francia oktatási modell, mert a gyengén teljesítőket megbélyegzi, önértékelésüket tönkreteszi. Ennek következtében évente mintegy 120 ezer fiatal hagyja ott a gimnáziumot, anélkül, hogy tanulmányait befejezte volna, és jelentős részük egyszerűen elkallódik.

A helyzet ugyanakkor rendkívül paradox, hiszen a szükséges változásokat - részben az oktatók, illetve különféle szakszervezetek bujtogatására - maguk a fiatalok akadályozzák meg. A középiskolák tervezett átalakítását legutóbb decemberben hiúsították meg a diákok, az egyetemisták egy része pedig január óta folyamatosan sztrájkol az egyetemi kutató-oktatók státusának tervezett módosítása ellen tiltakozva.

A szociológus szerint "új társadalmi szerződésre van szükség" az ügyben, és szavait - egyelőre úgy tűnik - az ifjúsági kormánymegbízott meghallotta.

Martin Hirsch ugyanis egyebek mellett e kutatás megállapításaira támaszkodva olyan "zöld könyv" összeállítására készül, amely az ifjúság életkörülményeinek, munkapiaci beilleszkedésének javítására tesz konkrét javaslatokat.

A nagyívű munkában hatvan tagú bizottság segíti, amely hétfőn ülésezett először, és a tervek szerint május végére fejezi be küldetését. Az összeálló végső dokumentum alapján a kormány legkésőbb június végére jogszabályokra lefordított intézkedéscsomagot fog kidolgozni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nagy Márton: „megvizsgáljuk, kik voltak a hideg nyertesei” – új adó jöhet a szerdai kormányülésen

Nagy Márton: „megvizsgáljuk, kik voltak a hideg nyertesei” – új adó jöhet a szerdai kormányülésen

Tavaly januárhoz képest 43 százalékkal lehet magasabb itthon az átlagos földgázfogyasztás – jelentette ki egy háttérbeszélgetésen a nemzetgazdasági miniszter. Nagy Márton kiemelte, hogy a hideg vesztesei a fogyasztók, ezért a kormány meg fogja vizsgálni, hogy miként lehet segíteni azokon, akiknek megnövekedett a gázszámlája például azzal, hogy átlépték a kedvezményes fogyasztási határt.

Katonai támadásra készítik fel Grönland lakosságát

Grönland miniszterelnöke szerint a sziget lakosságának és hatóságainak fel kell készülnie egy katonai jellegű válsághelyzetre is, miután Donald Trump területszerzési fenyegetései miatt az invázió kockázata megnőtt. Dánia és NATO lépései, valamint az amerikai vámfenyegetések tovább élezik a geopolitikai feszültséget az egyre nagyobb stratégiai jelentőségű sarkvidéki térségben.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×