Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Palesztinok tízezrei árasztották el az egyiptomi boltokat - képekkel és videóval

Több tízezer palesztin özönlött át a Gázai övezetből Egyiptomba, miután maszkos fegyveresek felrobbantották a határon álló falat. A brit The Times értesülése szerint a Hamász nevű szélsőséges szervezet tagjai hónapokon keresztül titokban réseket vágtak a falon, hogy a robbantás sikeres legyen.

A Hamász tavaly júniusban vette át a hatalmat a Gázai övezetben, ahonnan elüldözte a Fatahot. A szélsőséges szervezet ugyan tagadja, hogy köze lenne az egyiptomi határon húzódó fal felrobbantásához, a brit napilapnak azonban a szervezethez tartozó egyik határőr elismerte: hónapokig készítették elő titokban az akciót.

A fal leomlásakor több tízezer palesztin özönlött át Egyiptomba. Hoszni Mubatak egyiptomi elnök utasította a biztonsági erőket, hogy hagyják a palesztinokat, akik azért érkeztek, hogy élelmiszerhez jussanak.

Összesen 17 pokolgépet robbantottak fel a fémkerítés tövében, és hosszában mintegy kétharmadát tönkretették. Előzőleg a Gázai övezetet kormányzó Hamász iszlamista szervezet a határnál fekvő Rafahban tüntetést szervezett az ellen, hogy Izrael lezárva tartja az övezet határát.

A palesztinok élelmiszerért, üzemanyagért, cigarettáért és egyéb olyan javakért mentek át, amelyekből hiány van a külvilágtól hat napja hermetikusan elzárt Gázai övezetben. Az egyiptomi határőrök és a Hamász iszlamista szervezet rendőrei karba tett kézzel nézték, amint a palesztinok a beszerzett árukkal felszerelkezve visszaszállingóznak az egyiptomi oldalról.

Izrael azután zárta le teljesen a külvilágtól a Hamász tavaly júniusi hatalomátvétele óta egyébként is elszigetelt Gázai övezetet, hogy megszaporodtak az onnan izraeli határ menti településekre irányuló rakétatámadások.

Az izraeli védelmi minisztérium hétfőn úgy döntött, átmeneti időre részlegesen feloldja a zárlatot, s kedden már érkezett is üzemanyag Izraelből a Gázai övezetbe.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×