Infostart.hu
eur:
364.71
usd:
309.9
bux:
0
2026. május 3. vasárnap Irma, Tímea

Allah meglátogatta, miután majdnem vízbe fojtották

Egy volt CIA-tiszt, aki öt éve közreműködött Abu Zubajda al-Kaida vezető elfogásában és kihallgatásában, az ABC televízióban azt mondta: szükség volt a terrorista vízbefojtást szimuláló technikával történő megtörésére, de ma már kínzásnak tartja a módszert.

John Kiriakou, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) első olyan tisztje, aki a nyilvánosság előtt beszélt arról, hogyan kezelte a CIA az al-Kaida fogságba esett vezetőit.

Kiriakou - aki ma már nincs aktív szolgálatban - elmondta: kevesebb mint 35 másodpercre volt szükség ahhoz, hogy a vízbefullasztásos technikával megtörjék Abu Zubajdát.

A palesztin Abu Zubajda egykor az Oszama bin Laden szaúdi milliomos vezette al-Kaida harmadik legbefolyásosabb vezetője, a szervezet pénzügyi szervezője volt.

Õ volt az, aki egy vallomásában megerősítette azt a feltételezést, hogy a 2001. szeptember 11-ei Egyesült Államok elleni merényletekben a terroristák által eltérített négy amerikai repülőgép közül az egyiknek a Fehér Ház volt a célpontja. Zubajda Palesztinában akadt horogra, az őt kézre kerítő különleges egységet John Kiriakou vezette.

Az egykori CIA-tiszt elmondta: Zubajda a vízbefojtásos élmény másnapján azt mondta vallatóinak, az éjszaka cellájában meglátogatta őt Allah, és együttműködésre szólította fel. Attól a naptól kezdve a terrorista minden kérdésre válaszolt. Kiriakou szerint a kicsikart értesüléseket felhasználva tucatnyi támadást sikerült meghiúsítani.

A tiszt azt állította: nem volt tudomása arról, hogy a CIA titokban videóra vette a kihallgatásokat, így arról sem tudott, hogy a felvételeket később megsemmisítették.

Kiriakou szerint tehát szükség volt - a több nemzetközi egyezmény által kínzásnak ítélt - vallatási módszer alkalmazására. Mint magyarázta, a szeptember 11-ei merényletek után csak az számított, hogy bármilyen úton használható értesülésekhez jussanak. Hozzátette ugyanakkor, rá kellett jönnie, hogy a vízbefojtásos technika kínzás.

"Mi amerikaiak jobbak vagyunk ennél, nem szabadna ilyen dolgokat csinálnunk" - mondta.

Ennek ellenére mégis úgy nyilatkozott: el sem tudja képzelni, mi történt volna, ha nem törnek meg egy terroristát, nem szereznek meg egy információt, és nem tudnak megakadályozni egy támadást.

"Nem hiszem, hogy megbocsátottam volna magamnak" - vallotta be.

A CIA szóvivője nem volt hajlandó kommentálni Kiriakou televíziós nyilatkozatát. A hírszerző ügynökség a közelmúltban közzétett nyilatkozatában erősítette meg "régi álláspontját": az Egyesült Államok nem alkalmaz kínzást és nem is huny szemet felette, a CIA mindig elővigyázatosan hallgatta ki a terrorista foglyokat, törvényes és nagyon hatékony technikákat alkalmazva.

Címlapról ajánljuk

Történelmi világcsúcs maratonfutásban – Csodacipő, speciális energiazselé, ideális időjárás

Az élmezőny tagjai között nagyon komoly versengés alakult ki, egymást is inspirálták, motiválták. Valószínűleg ez is eredményezte azt az egyedülálló sportteljesítményt, hogy az első három helyezett megdöntötte a korábbi világcsúcsot – így értékelte az InfoRádióban a vasárnapi London Marathon eredményeit Gyimes Zsolt, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Atlétika Tanszékének egyetemi docense.
inforadio
ARÉNA
2026.05.04. hétfő, 18:00
Fodor Gábor
volt miniszter, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×