Infostart.hu
eur:
355.41
usd:
312.69
bux:
0
2026. június 25. csütörtök Vilmos

Oroszország megerősítette igényét az Északi-sarkra

Egy nemrégiben tett északi-sarki kutatóút adatainak értékelése nyomán Oroszország megerősítette igényét az Északi-sark vidékének feltételezett olaj- és gázkészleteire.

Az orosz környezetvédelmi minisztérium közleménye szerint a Jeges-tenger mélyén húzódó Lomonoszov-hátság összekapcsolódik az orosz szárazfölddel, ezért Oroszországhoz tartozik.

Moszkva 2001 óta szorgalmazza, hogy az ENSZ ismerje el az Arktisz kétharmad részét, benne magát az Északi-sarkot is orosz felségterületként.

Az orosz jogigény jelképes megerősítése gyanánt orosz tudósok augusztus elején két mini-tengeralattjáróval lemerültek az Északi-sarknál a tengerfenékhez, és titánból készült nemzeti zászlót rögzítettek hozzá.

Más államok - köztük Dánia, az Egyesült Államok, Kanada és Norvégia - is jogot formálnak az Északi-sarkvidék egyes részeire. A terület eddig ugyan értéktelen volt az államoknak, de a globális felmelegedés miatt megolvadó jég alól a jövőben az eddigieknél könnyebben lesznek kinyerhetők a terület ásványkincsei.

Korábban Valki László nemzetközi jogász az InfoRádióban úgy vélte: megegyezés várható az Északi-sark ügyében, ugyanis a területért versenyre kelt országok érdeke ezt diktálja.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×