Infostart.hu
eur:
384.37
usd:
327.39
bux:
0
2026. január 1. csütörtök Fruzsina

Nagy-Britannia példának tekinti Magyarországot

Nagy-Britannia egészségügyi minisztere mindenkit potenciális szervdonorrá tenne, aki ez ellen életében nem tiltakozott. Mint mondta, a rendszer számos európai országban jól működik, például Magyarországon is.

A brit egészségügyi kormányzat célja az, hogy csökkentsék az olyan halálesetek számát, amelyeket az átültethető szerv hiánya okoz.

Nagy-Britanniában jelenleg halála után csak annak vehetik ki a szerveit, aki ehhez életében hozzájárult. A tervek szerint azonban a jövőben mindenkinek kivehetőek és átültethetők lesznek a szervei, aki ez ellen életében nem tiltakozott.

A részleteket csak ezután akarják társadalmi vitára bocsátani. Például azt kell eldönteni, hogy az elhunyt hozzátartozójának megadják-e a vétó lehetőségét.

A szigetországban évente csaknem 8 ezer embernek lenne szüksége szervátültetésre, ám mindössze 3 ezer donor áll rendelkezésre.

Magyarországon a törvényi előírások szerint halála után bárkinek kivehetőek a szervei, aki ez ellen nem tiltakozott, és még a rokonok sem akadályozhatják meg az átültetést. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy ha egy családtag rosszallását fejezi ki a szervkivétel miatt, akkor az orvosok tiszteletben tartják a tilalmat.

Évente nagyjából 60 kórház jelent donációt. Összesen 283 ember szerveit találták alkalmasnak az átültetésre, így 437 ember kaphatott új szervet.

Címlapról ajánljuk
Így adózunk 2026-ban

Így adózunk 2026-ban

2025-ben a magyar adórendszer több lépcsőben megvalósuló módosításon ment keresztül. A 2025. november 18-án gyorsított eljárásban elfogadott adócsomag célja a vállalkozások adóterheinek mérséklése, az adminisztráció csökkentése és az adóeljárások digitalizációjának folytatása. A jogszabályi indokolás szerint a kormány célja a hazai adókörnyezet versenyképességének fenntartása, valamint annak biztosítása, hogy a kis- és középvállalkozói szektor, illetve az egyéni vállalkozók számára kiszámíthatóbb pénzügyi és adminisztratív keretek álljanak rendelkezésre. Vannak ugyanakkor további, 2026-ban hatályba lépő változások, amelyeket már év közben, az őszi adócsomagot megelőzően elfogadott a Parlament.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×