A változások lényege, hogy az EU-ban forgalomba kerülő új okostelefonoknak és tableteknek meg kell felelniük bizonyos minőségi és fenntarthatósági kritériumoknak.
A fogyasztók számára egy új, egységes energiahatékonysági címke is megjelenik, amely a háztartási gépekről már ismert rendszerhez hasonlóan átláthatóbbá teszi az eszközök tulajdonságait.
Tartósság és strapabírás: Az okostelefonoknak és tableteknek ellenállóbbnak kell lenniük, ami magában foglalja az ütés-, por- és vízállóságot. Ez várhatóan hozzájárul az eszközök élettartamának növeléséhez és a meghibásodások számának csökkentéséhez.
Akkumulátor élettartam: Az egyik legfontosabb elvárás az akkumulátorokra vonatkozik. Az új szabályozás szerint az akkumulátoroknak legalább 800 teljes töltési ciklust kell kibírniuk úgy, hogy kapacitásuk legalább 80 százalékát megőrizzék. Ez a felhasználók számára hosszabb, problémamentesebb akkumulátor-üzemidőt jelenthet.
Javíthatóság és pótalkatrész-ellátás: A jogszabály jelentősen erősíti a javításhoz való jogot. A gyártóknak legalább 7 évig biztosítaniuk kell a pótalkatrészeket (például akkumulátorok, kijelzők). Az első 5 évben a kiszállítási határidő nem haladhatja meg az 5 munkanapot, az utolsó 2 évben pedig a 10 munkanapot. Ezen felül a professzionális javítóknak hozzáférést kell kapniuk a javításhoz szükséges szoftverekhez és firmware-ekhez is.
Szoftvertámogatás: Az eszközöknek legalább 5 évig kell operációs rendszer frissítéseket kapniuk azt követően, hogy az adott modellt már nem forgalmazzák. Ez a kitétel biztosítja, hogy a készülékek a vásárlás után is hosszú ideig naprakészek és biztonságosak maradjanak.
A szabályozás a 2025. június 20. után az EU piacára kerülő, újonnan forgalomba hozott eszközökre vonatkozik.
Érdemes felidézni, hogy a mobiltelefon-töltők egységesítésére (USB-C) vonatkozó jogszabály már 2024 végétől életbe lépett, és ez a laptopok szektorában is bevezetésre kerül 2026 őszére.