A KSH adatai szerint 2025 áprilisában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 666 ezer fő volt. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint ez elég magas foglalkoztatási szintet mutat, viszont egyúttal 34-35 ezer fős csökkenést is, ami havi alapon meglehetősen szokatlan változás a munkaerőpiaci statisztikában. Felidézte, hogy az előző hónapban jelentősebb, nagyjából 20 ezer fős növekedés volt, ami után nehéz értelmezni a legutóbbi KSH-adatot, hiszen egyik hónapról a másikra a munkaerőpiacon nem történik ekkora változás.
Regős Gábor szerint bár felvetődhet az a gondolat, hogy a külső kereslet gyengélkedése miatt szenved a feldolgozóipar, ahogy az akkumulátorgyártás sem szerepel fényesen, ezért megkezdődhettek az elbocsátások – ugyanakkor a két ágazat már elég sok hónapja rosszul teljesít, nem tudni, miért pont most történnének ilyen leépítések.
„A feldolgozóipar már eddig is bőven bocsátott vagy bocsáthatott volna el embert, hiszen a rendelésállománya – különösen a járműveknél – nem volt annyira magas. De a márciusi ipari statisztikában épp hogy jól teljesített a járműgyártás, vagyis az alapján sem nagyon lenne indokolt nagyobb elbocsátás. Igaz, a mostani már áprilisi adat, de ha márciusban növekedés történik, akkor nem áprilisban kezdenek el elbocsátani” – fogalmazott a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.
Felhívta a figyelmet, hogy a foglalkoztatottakra vonatkozó adatokhoz mintavétellel jut a KSH, vagyis nem a vállalatok adják le a számokat vagy a NAV-tól kapja a statisztikai hivatal, hanem megkérdeznek embereket, hogy dolgoztak-e az előző hónapokban. Ennek a kimutatásnak van egy párja, amiről kevesebbszer esik szó. Ez az alkalmazotti statisztika, ami a bérstatisztikával párhuzamosan jelenik meg, és azt mutatja, hogy hányan voltak bejelentve. Leegyszerűsítve: hány ember után kapott a NAV szja-bevallást. Ebből még nincs áprilisi adat, de ha beérkezik, sokat segíthet a helyzet tisztázásában Regős Gábor szerint. Ráadásul abban a kimutatásban szerepel ágazat szerinti megoszlás is. ú
Márciusban egyébként 3 millió 850 ezer fő volt alkalmazott, ami így éves alapon mintegy 24 ezer fős növekedést mutatott. Ebből azonban még nem lehet komoly következtetést levonni, mert márciusban még a foglalkoztatottak számára vonatkozó statisztikában sem volt „probléma”. Vagyis meg kell várni, mit hoznak a következő hónapok.