A károsítók fogalma egy gyűjtőnév; benne értendők a kórokozók, mint a vírusok, baktériumok, gombák, illetve fitoplazmák, valamint a kártevők, akár egy szívó szájszervű levéltetű vagy pajzstetű, de a gyomnövények is ide tartoznak – ismertette az InfoRádióban Szűcs Csaba.
„A növénykárósítók hazánkba történő behurcolásának megelőzése érdekében fontos, hogy az állampolgárok ne hozzanak haza növényeket, terméseket, vetőmagot, mivel előfordulhat, hogy ezekkel olyan károsítók kerülhetnek be Magyarországra, amelyek itthon nem őshonosok, és az itteni növényfaunát károsítják” – emelte ki a szakember.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy az internetes vásárlásnál is érdemes odafigyelni arra, hogy a növényekhez, növényi termékekhez vagy az egyes vetőmagokhoz növényegészségügyi bizonyítvány, illetve az EU-n belül növényútlevél szükséges. A vásárlás alkalmával ezek meglétéről a vásárlónak kell meggyőződnie, ugyanis ezek garantálják, hogy a termékek megfelelnek-e az uniós előírásoknak.
„Ha valaki egy mediterrán országban jár, és mondjuk lemetsz egy leanderágat, amit aztán hazahoz, azzal is potenciálisan veszélyt, kárt okozhat” – mondta a Nébih növényvédelmi és borászati igazgatóság vezetője –, miután ennek a növénynek a vonatkozásában is számos károsító létezik, például baktériumtörzsek.
A jelenleg az egyik legsúlyosabb károsító, az EU közös növény-egészségügyi szabályozása alapján a karanténlistán is szereplő úgynevezett xylella fastidiosa baktériumnak ugyanis a leander is a tápnövényei között szerepel, és bizonyos európai országokban jelen van – mondta Szűcs Csaba. Egy-egy ilyen nem ellenőrzött behozatallal tehát számos magyarországi növény – köztük például a szőlők – megbetegedését kockáztatjuk. Így aztán, ha valakinél a határon megtalálják, szankcionálhatják.
Arra a kérdésre, hogy ellenőrzött, boltban vásárolt virágmagot szabad-e külföldről behozni Magyarországra, a Nébih munkatársa kifejtette: a növényegészségügyi jogszabályok alá tartozó növények, növényi termékek és egyéb anyagok három fő csoportba sorolhatók. Az első körbe olyan fajok tartoznak, amiket az Európai Unión kívülről szigorúan tilos behozni, a második csoportba tartozók behozatalára növényegészségügyi bizonyítvány szükséges, végül pedig van öt faj termése, ami bizonyítvány nélkül is behozható az EU-ba: ez az ananász, a banán, a datolya, a durián és a kókuszt.
A külföldre utazók számára a Nébih növényegészségügyi aloldalán további sok hasznos információ, közlemény áll rendelkezésre, hogy tájékozódhassanak.