eur:
413.35
usd:
393.42
bux:
79047.81
2024. december 4. szerda Barbara, Borbála
A logo for the Magyar Nemzeti Bank, the Hungarian central bank, during the Lamfalussy conference in Budapest, Hungary, on Monday, Feb. 6, 2023. Hungary and the global economy have passed the worst on inflation in part due to softer demand, National Bank of Hungary Deputy Governor Mihaly Patai told the conference. Photographer: Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images

Könyörtelen számok – elkészült az MNB a termelékenységi jelentéssel

A kétévente készített termelékenységi jelentés fő célja, hogy átfogó és objektív képet adjon hazánk termelékenységi helyzetéről. A mostani jelentés készítéséhez 2024. október 24-ig rendelkezésre álló adatokat használták fel.

A magyar termelékenységi mutatók elmaradnak a fejlett EU-s országok átlagától, ami növekedési tartalékot jelent a hazai gazdaság számára, a 2020-as években érdemi javulás csak a digitalizációs pillérben történt, főként a vállalatok digitalizációs hatékonyságának emelkedése következtében - ismertette Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója a jegybank Termelékenységi jelentését szerdán sajtótájékoztatón.

Baksay Gergely, közgazdasági és költségvetési elemzésekért és statisztikáért felelős ügyvezető igazgató elmondta: a jelentés a termelékenység négy pillérét vizsgálja, amelyek kiterjednek a munkatermelékenységre, valamint az innovációs, a digitalizációs és az ökológiai hatékonyságra.

Balatoni András kifejtette: az évtized megatrendjei - mint a demográfiai átmenet, geopolitikai átalakulás, a gyors technológiai fejlődés, valamint a zöld átállás - minden eddiginél fontosabbá tették az erőforrások hatékony felhasználását.

A jelentésben szereplő első pillérről elmondta, hogy az elmúlt évek sorozatos válságai miatt a munkatermelékenység javulása az előző évtized végén látottakhoz képest lelassult.

Míg a 2017-2019-es időszakban évente átlagosan 3,3 százalékkal emelkedett a reál munkatermelékenység, addig 2020 és 2023 között évente átlagosan 0,8 százalékos javulást mértek.

Az emelkedés szinte teljes egészégen a szolgáltató szektornak köszönhető. Így a hazai munkatermelékenység továbbra is az uniós rangsor utolsó részében található, az uniós élvonal felét éri el. A magyar munkatermelékenység alacsonyabb a régiós átlagnál is, ezért a termelékenység javítása jelenti a legnagyobb növekedési tartalékot - mondta.

A második pillér az innovációs hatékonyság. Ismertetése szerint a hazai innovációs ráfordítások reálértéke - elsősorban a vállalati kiadások csökkenésén keresztül - az elmúlt évek válságai következtében mérséklődött. Ez az innovációs hatékonyság enyhe romlása mellett az eredmények csökkenését okozta, ami elsősorban a szabadalmak és formatervezési oltalmak csökkenő aktivitásában érhető tetten. Az innovációs rendszer hatékonyságában 55 százalékon áll a magyar gazdaság.

A harmadik pillért, a digitalizációs hatékonyságot tekintve a 2020-as években érdemi javulás történt főként a vállalatok digitalizációs hatékonyságának emelkedése miatt. Mindezek ellenére

a hazai digitális infrastruktúra színvonalához képest annak kihasználtsága még mindig viszonylag alacsony,

így itt további fejlődési lehetőségek vannak.

Magyarország az ökológiai hatékonyságban teljesít a legjobban a vizsgált pilléreken belül, ugyanakkor itt is vannak előrelépési lehetőségek, például a megújuló energiaforrások arányának növelése révén.

A digitalizáció és ökológiai hatékonyságban viszonylag a legkisebb a lemaradás az EU-s országokhoz képest: sorrendben 78 és 81 százalékot ért el az ország az EU átlaghoz képest - ismertette Balatoni András.

Baksay Gergely elmondta: a kétévente készített termelékenységi jelentés fő célja, hogy átfogó és objektív képet adjon hazánk termelékenységi helyzetéről. A mostani jelentés készítéséhez 2024. október 24-ig rendelkezésre álló adatokat használták fel. A jelentés segíti a jegybank törvényi feladatainak ellátását, mivel a termelékenység javulása hosszú távon mérsékli az inflációt, így a jegybank elsődleges mandátumának eléréséhez is hozzájárul.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: a gázai rendezéshez nem elég Donald Trump ultimátuma, Izraelnek is lépnie kell

Kis-Benedek József: a gázai rendezéshez nem elég Donald Trump ultimátuma, Izraelnek is lépnie kell

Donald Trump megválasztott amerikai elnök súlyos következményeket helyezett kilátásba, ha a Hamász nem engedi szabadon az izraeli túszokat január 20-i hivatalba lépéséig. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár szerint elképzelhető, hogy az elnök komolyabb erőket vethet be, ezért mindkét félnek, a Hamásznak és Izraelnek is a kompromisszumra kell törekednie.

Jelentés Oroszországból: "Ha nem lennének naponta a gyászjelentések és a temetések, el is felejtenénk, hogy háború van"

Az ukrajnai háború egyre mélyebb nyomokat hagy az orosz gazdaságon és az emberek gondolkodásán is – derül ki egy friss felmérésből.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.05. csütörtök, 18:00
Nemcsák Károly
a József Attila Színház igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×