eur:
400.57
usd:
364.85
bux:
73862.74
2024. október 8. kedd Koppány
Gold mines
Nyitókép: Alexey Dozmorov/Getty Images

Aki bányászni akar, annak itt a lehetőség

Az Energiaügyi Minisztérium nyolc újabb területre igényelhető szénhidrogén kutatási és kitermelési koncessziót hirdetett meg.

Szénhidrogén kutatására, feltárásra és termelésére legutóbb öt éve lehetett ebben a formában pályázni. A most induló eljárásokban 2025. január közepén nyújthatók be a jelentkezések, az elnyert koncessziók legalább 20 évre szólhatnak majd.

Az EM ismertette: a mostani körben Buzsák, Csongrád, Hatvan, Kalocsa, Kiskőrös, Kiskunhalas, Tab és Tamási területekre lehet pályázni. A koncessziók megadásáról az energiaügyi miniszter a törvényi rendelkezések szerint, a bíráló bizottság értékelése és javaslata alapján dönt. A majdani nyertesekkel az eredményhirdetéstől számított 90 napon belül köthetik meg a szerződéseket.

Felidézték: 2013 és 2019 között hét hasonló eljárást folytatott le a jogelőd minisztérium. A megkötött szénhidrogén és geotermikus energia szerződések összesen több mint 30 területre szóltak. A koncessziós díjakból és bányajáradékokból több tízmilliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, a pályázati lehetőség érdemben élénkítette az iparági beruházásokat.

A hazai ásványvagyon költséghatékony és környezetkímélő hasznosítása hozzájárul az energiaszuverenitás és ellátásbiztonság megerősítéséhez - szögezte le a minisztérium.

A pályázati felhívások és a kapcsolódó dokumentáció a kormányzati honlapon, a kormany.hu/energiaugyi-miniszterium/koncesszio oldalon érhető el.

Címlapról ajánljuk
Amerika egy hónap múlva választ: országosan Kamala Harris vezet, de Donald Trumpé a fontosabb részsiker

Amerika egy hónap múlva választ: országosan Kamala Harris vezet, de Donald Trumpé a fontosabb részsiker

Csizmazia Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos munkatársa szerint idén is hatalmas jelentősége lehet a nyolc úgynevezett csatatérállamnak, mivel hibahatáron belül vezet a demokrata vagy épp a republikánus elnökjelölt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.08. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa
Aggódnak a kutatók: messzemenő következményei lehetnek két hatalom versengésének

Aggódnak a kutatók: messzemenő következményei lehetnek két hatalom versengésének

Nemrég Kína felbocsátotta annak a műholdas rendszernek az első elemeit, amellyel az Elon Musk által vezetett űrvállalat, a SpaceX Starlink-rendszeréhez hasonló, 14 ezer interneteműholdból álló flottát szeretnének létrehozni. A Futurism cikke szerint a kínai rendszerről a közelmúltban több csillagász is kritikusan nyilatkozott, mivel az fényessége miatt megzavarja az éjszakai égboltot, ezzel nehezítve a kutatók megfigyeléseit. A jövőben a helyzet pedig még rosszabb lehet, mivel mindkét állam további műholdak fellövését tervezi az elkövetkező években.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×