Infostart.hu
eur:
362.8
usd:
311.34
bux:
150755.02
2026. augusztus 26. szerda Izsó
Concept of wealth, personal savings and collecting money for retirement
Nyitókép: Bence Bezeredy/Getty Images

Orbán Viktor azonnali megtakarításokat rendelt el az állami vállalatoknál

Minden közvetlenül vagy közvetetten 100 százalékos állami tulajdonú gazdasági társaságnak ötszázalékos költségmegtakarítást kell elérnie az idei évben, elsősorban a személyi jellegű ráfordításai terhére.

Az állami vagyonnal történő felelős gazdálkodás elveire tekintettel, továbbá a költségtakarékosság, a központi költségvetési források hatékonyabb felhasználása és a társaságok működésének észszerűsítése érdekében megtakarítást kell elérni az idei évben, elsősorban a személyi jellegű ráfordítások terhére – olvasható egy friss kormányrendeletben, amely szerint 5 százalékos megtakarítást rendelt el az állami cégeknél.

A rendelet szerint a közvetlenül vagy közvetetten 100 százalékos állami tulajdonú gazdasági társaságokban megtakarítást kell elérni az idei évben, elsősorban a személyi jellegű ráfordításai terhére. Ezeknél a társaságoknál a megtakarítás mértékének legalább a tavalyi évi „számviteli beszámolójuk szerinti a személyi jellegű ráfordítások 5 százalékának 4 hónapra eső időarányos részével” megegyező összegnek kell lennie.

A kormánytagokhoz tartozó társaságoknál ettől a gyakorlattól eltérhetnek, de az érintett költségvetési fejezethez tartozó társaságok összes megtakarításának így is el kell érnie az ismertetett arányt. A rendelet szerint amennyiben idén egy társaság nem teljesíti a kötelező megtakarítást, úgy a fennmaradó összeg kétszeresét köteles megtakarítani jövőre.

A jogszabály a hatálybalépése előtt alapított, közvetlenül vagy közvetetten 100 százalékos állami tulajdonú társaságokra vonatkozik, de a Magyar Nemzeti Bankra, az Országgyűlés Hivatala tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó gazdasági társaságokra, illetve például a Volánbuszra, a MÁV-ra, a Magyar Postára és az MVM-re nem vonatkozik.

A rendelet szerint a megtakarításokat a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal ellenőrzi.

Címlapról ajánljuk
Ráfizethet a gyerekekre építő üzletre a Meta, elképesztő összegről állapodtak meg

Ráfizethet a gyerekekre építő üzletre a Meta, elképesztő összegről állapodtak meg

Az amerikai közösségi média történetének egyik legjelentősebb gyermekvédelmi jogi ügyében egyezségre jutott a Facebook anyavállalata, a Meta az őt perelő amerikai államokkal, aminek értelmében az óriásvállalat maximum 16,68 milliárd dollárt fizet nekik – derül ki a szerdán nyilvánosságra hozott bírósági dokumentumokból. Baracsi Katalin internetjogász szerint akár Európában is jogszabálymódosításokat indíthat el a folyamat.

Totyik Tamás: ha az önkormányzatok visszaveszik az iskolákat, tankerületek szűnhetnek meg

Ugyan Klebelsberg Központ szerepe átalakul, az új tanévnek még a régi rendszerben futnak neki az iskolák és a tankerületek – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Beszélt arról is, hogy a kormányzat által augusztusban bevezetett, vagy eltervezett változások számos kérdést hagytak nyitva, és például a fenntartói ügyeket nagyon hamar meg kellene oldani.
Kenneth Rogoff: Ez már a valódi pánik Trump kormányában? - Vége az USA különlegességének

Kenneth Rogoff: Ez már a valódi pánik Trump kormányában? - Vége az USA különlegességének

Már a pánik első jelei mutatkoznak Donald Trump pénzügyminisztériumában? Miközben Scott Bessent tárcavezető a nyilvánosság előtt elbagatellizálja a 40 ezer milliárd dollárosra hízott amerikai államadósságot, a háttérben trükkökkel próbálja manipulálni a kötvénypiacot. Kenneth Rogoff, a Harvard Egyetem közgazdászprofesszora szerint a fájdalommentes kilábalás csak vágyálom, a halogatott megszorítások pedig nemcsak a miniszter hitelességét, hanem a dollár globális hatalmát is fenyegetik. Szerinte a kötvénypiacot nem lehet olyan könnyen irányítani, ahogy az USA vezetői gondolják.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×