eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Unsplash

Ezért „olcsó” a kínai elektromos autó

A Mathias Corvinus Collegium elemzője szerint az Európai Bizottság által a kínai elektromos autógyártókra kivetett védővámokkal igyekszik megőrizni az uniós gyártók versenyképességét. Ugyanakkor a kínaik számára óriási előny, hogy az autóikat teljes egészében, importfüggőség nélkül, maguk állítják elő.

Kína az Európai Unióba exportált árucikkei után 10 százalék vámot fizet. Erre jön rá most a védővám - mondta az InfoRádióban a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója.

"A védővám feladata, hogy a kevésbé versenyképes európai autóipart megvédje a kínaitól, mivel utóbbi rengeteg támogatást kap Kínából, az ottani gyártóktól, ezért tudnak olcsóbban gyártani" - magyarázta Zay Balázs. Ez a védővám azonban nem egységes. A szakértő elmondta,

a vám kivetését európai uniós vizsgálat előzte meg, és ha olyan gyártóval találkoztak, amelyik nem volt együttműködő, azt 38,1 százalékos vámmal sújtották,

így az ő termékeiken összesen 48,1 százaléknyi vám van, ami hatalmas. Az együttműködő cégeknél, mint például a BYD-nél az EU csak 17,4 százalékos vámot alkalmaz, de átlagosan 21 százalékot kaptak azok a kínai vállalatok, akik hajlandóak voltak együttműködni.

Zay Balázs szerint ezt a védővámot a francia cégek szerették volna bevezetni, mert elsősorban az európai piacot látják el. Mint mondta, nem véletlen, hogy a német autóipari szövetség tiltakozott a vámok bevezetése elleni, hiszen az ő cégeik jelen vannak a kínai és a globális piacon. Vagyis nekik érdekük, hogy fel tudják venni a versenyt a távol-keleti gyártókkal.

A kínaiak a kétezres évektől kezdtek el fejleszteni. A vezető kutató magyarázata szerint a kínai vállalatok bevásárolták magukat európai cégekbe, és nem szép kifejezéssel élve "ellopták" a technológiát, amit azután kivittek Kínába. Egy olyan döntést is meg kellett hozniuk, hogy milyen irányba fejlesszenek, és az állampárt úgy döntött, hogy az elektromosautó-gyártásban lesz az ország az első.

Az elektromos autókhoz az Egyesült Államokból beszerezték az akkumulátor-technológiát, és erre tettek fel mindent.

Tehát a kínaiak bő húsz éve hatalmas pénzeket fektetnek abba, hogy megtanuljanak elektromos autót gyártani, és ennek az egész értéklánca Kínához kötődjön

- mondta Zay Balázs.

Vagyis azért olcsó a kínai elektromos autó, mert Kína az akkumulátortól kezdve a gépjármű utolsó darabjáig maga tud előállítani mindent - tette hozzá a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×