eur:
411.23
usd:
392.13
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Gabona. Forrás: Getty Images/Steve Satushek
Nyitókép: Forrás: Getty Images/Steve Satushek

Fájó nyomot hagy maga után az ukrán gabonaexport Közép-Kelet-Európán

Közös levélben szólítják fel ismét az Európai Bizottságot a határ menti tagállamok, hogy Brüsszel találjon megoldást és segítsen a gazdáknak az ukrán mezőgazdasági termékek okozta piaci zavarok kezelésében – közölte Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár.

Az Ukrajnával határos öt tagállam – Bulgária, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia –ismételten az Európai Bizottsághoz fordult levélben, miután a szolidaritási folyosókon keresztül a térségben ragadó ukrán gabona és olajos növények továbbra is rendkívül nehéz helyzetet okoznak a közép-európai gazdálkodók számára – mondta az InfoRádióban Feldman Zsolt, kiemelve: csak Magyarország esetében immár második éve – a korábbi évek átlagához képest – 30 százalékkal alacsonyabb a termékek exportja a vámmentesen Európába érkező, „itteni piacokat felbolygató” ukrán termékek miatt.

A mezőgazdaságért felelős államtitkár szerint ez egy olyan uniós kérdés, amelyet önmagában egy-egy tagállam kormánya nem tud rendezni, ezért három opciót javasolnak a EB számára:

  • bizonyos mértékű vámok visszavezetését a legérzékenyebb mezőgazdasági termékek esetében;
  • az uniós mezőgazdasági előírások következetes érvényesítése az ukrán terményekkel szemben;
  • Brüsszel készítsen jelentést arról, hogy Ukrajna termelési előírásai hogyan felelnek meg az uniós mezőgazdasági termelésre vonatkozó standardaknak.

"Az, hogy a korábbi 7-8 millió tonnás évenkénti exportunk az elmúlt két évben 5-5,2 millióra csökkent, az mind a hazai felvásárlási árakban, mind a hazai mezőgazdaságban, szántóföldi növénytermesztésben, mind pedig a jövedelmezőség alakulásában nagyon mély nyomott hagyott" – húzta alá Feldman Zsolt. Az államtitkár szerint az idei év egyik legfontosabb feladata – látva az EU tehetetlenségét –, hogy egyfajta alkalmazkodási stratégiák alkalmazására próbálják a gazdálkodókat rávenni, illetve segíteni őket ebben.

„Abban a piaci szegmensben kell erősítenünk, amelyben az ukrán termények vámmentesen nem érkeznek az uniós piacra, tehát minőségi, prémium termelési irányba kell a gazdálkodóinkat ösztönözni, és olyan termények termelésérre, amelyekre Ukrajna nem képes” – magyarázta Feldman Zsolt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-et ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×