eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Gabona. Forrás: Getty Images/Steve Satushek
Nyitókép: Forrás: Getty Images/Steve Satushek

Fájó nyomot hagy maga után az ukrán gabonaexport Közép-Kelet-Európán

Közös levélben szólítják fel ismét az Európai Bizottságot a határ menti tagállamok, hogy Brüsszel találjon megoldást és segítsen a gazdáknak az ukrán mezőgazdasági termékek okozta piaci zavarok kezelésében – közölte Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár.

Az Ukrajnával határos öt tagállam – Bulgária, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia –ismételten az Európai Bizottsághoz fordult levélben, miután a szolidaritási folyosókon keresztül a térségben ragadó ukrán gabona és olajos növények továbbra is rendkívül nehéz helyzetet okoznak a közép-európai gazdálkodók számára – mondta az InfoRádióban Feldman Zsolt, kiemelve: csak Magyarország esetében immár második éve – a korábbi évek átlagához képest – 30 százalékkal alacsonyabb a termékek exportja a vámmentesen Európába érkező, „itteni piacokat felbolygató” ukrán termékek miatt.

A mezőgazdaságért felelős államtitkár szerint ez egy olyan uniós kérdés, amelyet önmagában egy-egy tagállam kormánya nem tud rendezni, ezért három opciót javasolnak a EB számára:

  • bizonyos mértékű vámok visszavezetését a legérzékenyebb mezőgazdasági termékek esetében;
  • az uniós mezőgazdasági előírások következetes érvényesítése az ukrán terményekkel szemben;
  • Brüsszel készítsen jelentést arról, hogy Ukrajna termelési előírásai hogyan felelnek meg az uniós mezőgazdasági termelésre vonatkozó standardaknak.

"Az, hogy a korábbi 7-8 millió tonnás évenkénti exportunk az elmúlt két évben 5-5,2 millióra csökkent, az mind a hazai felvásárlási árakban, mind a hazai mezőgazdaságban, szántóföldi növénytermesztésben, mind pedig a jövedelmezőség alakulásában nagyon mély nyomott hagyott" – húzta alá Feldman Zsolt. Az államtitkár szerint az idei év egyik legfontosabb feladata – látva az EU tehetetlenségét –, hogy egyfajta alkalmazkodási stratégiák alkalmazására próbálják a gazdálkodókat rávenni, illetve segíteni őket ebben.

„Abban a piaci szegmensben kell erősítenünk, amelyben az ukrán termények vámmentesen nem érkeznek az uniós piacra, tehát minőségi, prémium termelési irányba kell a gazdálkodóinkat ösztönözni, és olyan termények termelésérre, amelyekre Ukrajna nem képes” – magyarázta Feldman Zsolt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×