eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Close up image of assorted gold ingots and gold coins. Getty Images
Nyitókép: Anthony Bradshaw/Getty Images

Nemcsak az ára, hanem a gazdasági szerepe is nő az aranynak

Folyamatosan emelkedik az arany ára és a külkereskedelemben is egyre nagyobb a szerepe. De vajon a világkereskedelem viaszatér-e az aranystandard rendszeréhez? Erről kérdezte az InfoRádió a Conclude Befektetési Zrt vezérigazgatóját.

Juhász Gergely szerint az arany ára már többször meglódult, és hosszabb távon akár még a jelenlegi 2100 dolláros unciánkénti árnál is magasabb lehet. A rövid távú növekedésnek az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed volt az oka. A pénzintézet egyik vezetője ugyanis arról beszélt, hogy esetleg a kamatemelési ciklusnak vége lesz. Erre megindult felfelé az arany ára is. "Míg korábban a biztonságpolitikai helyzet változása volt árfelhajtó, mostanra mind az ukrajnai, mind pedig a gázai háború ilyen hatásai már elmúltak" – vélekedett a befektetési szakértő.

Azt is elmondta, hogy a Conclude becslése szerint ennél még magasabb is lehet az árfolyam. Öt-hét éves távlatban akár a 4500-4800 dolláros unciánkénti ár sem elképzelhetetlen, míg két-három éven belül a 2500-2800 dolláros árfolyam lehet reális. A szakértő azt is elmondta, hogy

az arany árának emelkedése összefügg gazdasági szerepének erősödésével is.

"A világ eléggé megváltozott körülöttünk. A geopolitikai szembenállás, az hogy a világ blokkokra töredezett szét, az aranypiacon is érezteti a hatását" – hangsúlyozta Juhász Gergely. Mint mondta, a kereskedés súlypontja mindinkább Indiába és Kínába helyeződik át, a távol-keleti, valamint az orosz jegybank pedig az aranytartalékok felhalmozásába kezdett. Mindez arra utal, hogy sokan a dollár hegemóniájának megszűnésére számítanak, és ezért egy olyan pénzügyi rendszer felállításán munkálkodnak, amelyben az arany is szerepet kaphat majd.

A Conclude Befektetési Zrt. vezérigazgatója arról is beszélt, hogy az úgynevezett BRICS országok (vagyis Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) egymás közti elszámolásaiban már megjelent az arany. Vannak olyan üzletek, amelyeket aranyban számolnak el, miután megrendült a dollárral szembeni bizalom. Így nagyon is elképzelhető, hogy az arany egyfajta elszámolási devizává válhat bizonyos üzletkötésekben. Ugyanakkor Juhász Gergely úgy vélte: miközben egyre nő a nemesfém jegybanki tartalékképző szerepe, arra azért mégsem kell számítani, hogy újra aranystandardra álljon át a világ.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×