eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Road construction works with steamroller machine and asphalt finisher
Nyitókép: Pashapixel/Getty Images

Irány Románia - Kiírták az M49 gyorsforgalmi második ütemét

Az M49-es autópálya második ütemében Ököritófülpös és az országhatár között 17,5 kilométer hosszon épülhet új út.

Kiírták a közbeszerzést a Szatmárnémeti felé épülő M49 gyorsforgalmi út második ütemére. Az Európai Közbeszerzési Értesítőben megjelent felhívás szerint az Ököritófülpös–Csenger (országhatár) közötti szakasz, valamint a kapcsolódó Kocsord üzemmérnökség tervezési és kivitelezési feladatainak a megvalósítására várják az ajánlatokat – számolt be a magyarepitok.hu.

A tavasszal elkezdett fejlesztésről augusztus 30-án Nyírmeggyesen tartottak sajtótájékoztatót: az Építési és Közlekedési Minisztérium beruházásában az M3-as autópálya és a Szatmárnémeti közeli határátkelőhely között épül ki négysávos út.

A beruházás már zajló első ütemét a Duna Aszfalt Építő Zrt. kivitelezi, ennek során 28,15 kilométer hosszan jön létre a gyorsforgalmi út első szakasza. A portál információi szerint jelenleg a főpálya nagy tömegű földmű építése zajlik.

A munka során többek közt négy külön szintű csomópontot, 22 hídműtárgyat, egy komplex és egy egyszerű pihenőhelyet alakítanak ki, illetve kerékpárutat építenek négy helyszínen. A Kraszna folyó felett is megépül egy híd, továbbá a folyó mentén egy mobilgátat is telepítenek.

A határig tartó szakaszon hét csomópont épül

A második ütemben az Ököritófülpös és az országhatárt jelentő Csenger között egybefüggően 17,6 km hosszú 2x2 forgalmi sávos autóút épül 3 db különszintű és 4 db körforgalmi alcsomóponttal, 11 db műtárggyal. A gyorsforgalmi útszakaszra vonatkozóan kiviteli tervet kell készítenie a nyertes ajánlattevőnek.

A beruházásban megvalósul továbbá

  • kétoldali tengelysúlymérőhely és közúti határátkelőhely a szükséges közműépítéssel együtt,
  • a kapcsolódó Kocsord üzemmérnökség (ennek részét képezi többek között egy 1725 m2 alapterületű irodaépület, egy 1775 m2 alapterületű műhely és egy sótároló kivitelezése is.

A fejlesztés a közműépítést is magában foglalja.

A lap felidézi, hogy Lázár János építési és közlekedési miniszter augusztusban azt mondta: a második, 17,5 kilométeres autópálya-szakasz 150-160 milliárd forintos beruházási összeggel épülhet meg. Az autópálya a tervek szerint a román kormánnyal történő együttműködés segítségével 2026 végére köti össze Nyíregyházát és Szatmárnémetit.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×