Infostart.hu
eur:
385.64
usd:
331.3
bux:
122151.69
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén
Fotó: Infostart
Nyitókép: Infostart

Drasztikus változást jelentett be a napelemeknél a szakminiszter

2024 január 1-vel megszűnik az éves szaldóelszámolás a házi napelemeseknél. Lantos Csaba az interneten jelentette ezt be.

A Magyar Nemzet vette észre Lantos Csaba videóját a YouTube-on. Ebben az energiaügyi miniszter arról beszél, hogy "változás lesz, a korábbi rendszereknél, amelyek szaldóelszámolást élvezhettek, a feltelepítéstől tíz évig változó szabályok mellett nem éves, hanem havi szaldóelszámolást alkalmaznak január 1-jétől. Aki újonnan telepít napelemes rendszert, annak bruttó elszámolása lesz" – ismertette a kormány új videójában Lantos Csaba energiaügyi miniszter.

Arról is beszélt a politikus, hogy szeptemberben megmondják, hogy hol lehet újra napelemeket telepíteni az országban. Lantos Csaba szavaiból az érződött ki, hogy nem mindenütt oldják fel a tavaly bevezetett zárlatot.

Ahogy arról korábban az Infostarton többször is beszámoltunk a kormány 2022 októberében függesztette fel a betáplálást azoknak, akik 2022 november elseje után szerződnének a szolgáltatókkal. Magyarán azóta nem érte meg házi napelemet telepíteni.

Az elmúlt két hétben azonban már jöttek hírek arról, hogy miképpen változnának a szabályok. Augusztus 20-án arról írtunk, hogy a tavaly ősztől elrendelt tiltás csak ott marad érvényben, ahol a hálózati korlátok még indokolttá teszik.

A találgatások között ott volt a negyedórás szaldó lehetősége is, ami úgy tűnik, hogy a 2024 január 1-je után szerződőkre vonatkozik majd. Ez ugyanis lényegében nem más, mint a bruttó elszámolás. A Portfolio akkor még úgy tudta, hogy olyan szabályozásra törekszenek, amely "a saját áramfogyasztást csökkentő, öngondoskodó HMKE-tulajdonosokat csak a legindokoltabb mértékben érinti, mivel a kormány elkötelezett a rezsicsökkentés eredményeinek megvédésében".

Ez mit jelenthet?

A havi díjra való átállás ennél azért jóval több. A tapasztalatok szerint ugyanis az éves szaldó esetén a napelemtulajdonosok a nyári négy hónapban termelik meg azt a mennyiséget (felesleg), amelyet télen a termelésen túl elfogyasztanak. Hogy érthető legyen, egy júniusi hónap termelése legkevesebb ötszöröse egy borúsabb decemberinek. Magyarán, ha valaki azt tervezte volna, hogy 2024 januárjában elektromos fűtéssel segít rá a gázra, akkor ezt a jelenleginél jóval kedvezőtlenebb feltételekkel teheti majd meg.

Mi mennyi ezek után?

Nagy kérdés még az is, hogy változik-e a saját fogyasztáson túl megtermelt áram átvételi ára. Jelenleg ugyanis 70 forint a piaci ár, és a felesleget 5 forintért veszi át a szolgáltató. Ezért nem éri meg jelenleg felesleget termelni. A telepítők jelentős része ezért eddig azt tanácsolta az ügyfeleknek, hogy a szaldó elszámolás miatt annyi napelemet tegyen a házra, amennyi a saját fogyasztást előálltja, talán egy kicsivel többet. A helyzet most változik.

A szaldóelszámolás megváltoztatása jelentősen módosítja a napelemek megtérülésének idejét.

Óvatos számítások szerint a jelenlegi rendszerben, a tavalyi áramáremelés után, 6-8 évről beszélhettünk, ami a megtérülést illeti, a havi szaldónál ez akár 15 év is lehet. A bruttó elszámolásos rendszer becslésére nem vállalkozunk, de egyes napelemes csoportoknál a 20 évet sem tartják kizártnak ezzel kapcsolatban. A másik megoldás, hogy saját magunk tároljuk (telepek, szigetüzem) a megtermelt energiát, ez viszont több millió forinttal emeli egy-egy HMKE költségét.

Mindenesetre Lantos Csaba "csak" bejelentett, a valódi számításokat csak a Magyar Közlönyben megjelenő részletes jogszabály megismerése után érdemes elvégezni. Ezt pedig, ahogy írtuk, szeptemberre ígérte a miniszter.

Címlapról ajánljuk
Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico szlovák miniszterelnök a hétvégén az Egyesült Államokban járt, ahol kulcsfontosságú megállapodást írt alá Szlovákia jövőbeli energiaellátásáról, majd személyesen tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel Floridában. A látogatás középpontjában az új szlovák atomerőműblokk megépítése, a szuverén külpolitika és a nagyhatalmakkal való egyensúlyozás állt.
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Jelentős esésekkel indul a hét az európai tőzsdéken, miután hétvégén Donald Trump vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek az útjába állnak Grönland megszerzésében. A német és a francia tőzsde 1 százalék feletti mínuszban áll és az ázsiai részvénypiacokon is többségében eséseket lehetett reggel látni, itt egy kínai GDP-adat is mozgatta a hangulatot. A kockázatkerülés érződik a nyersanyagpiacokon és a kriptovalutáknál, az arany és az ezüst új csúcsra ment, a bitcoin és az ether viszont jelentősebb esést mutat. Az amerikai tőzsdéken ma nincs kereskedés Martin Luther King napja miatt, így innen nem érkezik ma iránymutatás. A héten a világ szeme Davoson van, ma kezdődik a Világgazdasági Fórum, itthon pedig a Mollal kapcsolatban érkeztek hírek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×