eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Forint notes - Hungarian currency
Nyitókép: Getty Images/Balint Erlaki

MIlyenek a forint kilátásai, mikor erősödhet?

A forint újból gyengült, miközben a régió más devizáinak árfolyama szinte alig változott.

A forint újabb lejtmenetének több oka is lehet, amelyeket a portfolio.hu gyűjtött össze. Az első talán az, hogy a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi döntésével ismét száz bázisponttal, immár 15 százalékra csökkentette az irányadó kamatot. Ezzel tovább mérséklődött a forint kamat előnye, vagyis a befektetők már elgondolkodnak azon, hogy érdemes-e a magyar devizában tartani a pénzüket.

Tovább gyengítette a forintot az is, hogy a kormány egyelőre nehezen tud csak megbirkózni az államháztartás hiányával. A cél a deficit csökkentése lenne, ám ez akár a gazdasági növekedést is komolyan visszavetheti.

Ennek a folyamatnak a működését így lehetne leírni: a kormány által végrehajtott adóemelések és kiadáslefaragások visszavetik a háztartások és vállalatok jövedelmi helyzetét, ennek nyomán bizonyos ágazatok (építőipar például) kibocsátása gyengül, a lakossági fogyasztás csökken, ez pedig csökkenti a költségvetés bevételeit. A kormány emiatt megint lépéskényszerbe kerül, hogy új intézkedésekkel stabilizálja a költségvetést és elindul az újabb kényszerű kiigazító kör.

Most leginkább az a kérdés, hogy ezt az ördögi spirálnak/csapdahelyzetnek is nevezhető kihívást hogyan és mikor kezeli a kormány.

Elemzői és piaci körökben már szinte konszenzus, hogy az idei hiánycélt meg kell emelnie a kormánynak, nagyon érdekes lesz, hogy ezt milyen mértékben teszi meg, és ehhez mit szólnak majd a hitelminősítők. Valamint az is nagy kérdés, hogy milyen további intézkedésekkel igazítja ki a költségvetést, jöhetnek-e még nem piackonform lépések, akár adóemelések.

A hazai devizának az sem tesz jót, hogy továbbra sem sikerült a kormánynak megállapodnia az Európai Unióval, így egyelőre változatlanul elérhetetlenek Magyarországnak az uniós források. A portál szerint a leghamarabb november-december kerülhet abba a helyzetbe a magyar kormány, hogy az igazságügyi reform nyomán a kohéziós politikában 13 milliárd eurónyi EU-forrás felszabadítását elérhesse (utána 1-2 hónap múlva indulhatnának meg az első folyósítások).

Ehhez az kellene, hogy az említett reformot ne csak az Európai Bizottság, hanem a tagállamokat tömörítő Tanács is megfelelőnek tartsa,

de a Tanács önmagában ezt nem értékelheti, hanem csak akkor jön be a képbe a testület, miután a magyar kormány kezdeményezi a helyreállítási program (RRF) első kifizetési kérelmét.

A kormány azzal is próbálkozhat, hogy nem szavazza meg az uniós költségvetés félidejű felülvizsgálatát, amennyiben Magyarország továbbra sem jut hozzá az EU-s pénzekhez. Ám a múlt héten a Bizottság költségvetési biztosa az Erasmus-vita kapcsán megüzente: "nem adják meg magukat", azaz nem fognak csak azért puhábbak lenni a magyar EU-pénzek ügyében, hogy cserébe megkapják a magyar kormány szavazatát a költségvetés félidei felülvizsgálatához.

Éppen emiatt egyelőre erősen kérdéses, hogy november-december körülre tényleg el tud-e jutni oda a kormány, hogy a 13 milliárd eurónyi kohéziós forrást kiszabadítja.

De ronthat a forint helyzetén az is ha az USA, illetve az Európai Unió központi bankja lazább kamatpolitikára vált, mert ezzel tovább csökkenhet a magyar deviza kamat előnye. Így a forint szempontjából az lenne a jó hír, ha mindkét nagy jegybank laza hangnemet ütne meg és a kamatemelések közelgő lezárását vetítené előre.

Ezzel ugyanis legalább az egyik oldalon enyhülne a nyomás, ami a magyar kamatkülönbözet csökkenését okozza, hiszen az MNB további vágásai mellett a nemzetközi kamatkörnyezet nem szigorodna tovább.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×