A fiatal befektetők több mint fele kriptoban tartja a pénzét, míg a biztonságosabb, diverzifikáltabb eszközök a háttérbe szorulnak - összegezte a CFA Institute és a Finra Foundation közös jelentésének konklúzióját a Portfolio.
Bár a fiatal befektetők általában megengedhetik maguknak, hogy az idősebb társaiknál nagyobb kockázatot vállaljanak, a kriptopénz vásárlása egyáltalán nem veszélytelen a szakértők szerint. Ez nagyrészt akkor jelenthet gondot, ha a befektetők nem diverzifikálnak. A Z generációsok
- 55 százaléka fektet jelenleg kriptoba,
- 41 százalék részvényekbe,
- 35 százalék befektetési alapokba,
- 25 százalék NFT-be és
- 23 százalék tőzsdén kereskedett befektetési alapokba (ETF).
Az X generációsok ezzel szemben inkább a biztonságosabb befektetésekre mennek rá: a korosztály
- 47 százaléka tart befektetési alapokat,
- 43 százaléka részvényeket és csupán
- 39 százalék azok aránya, akik valamilyen kriptoeszközzel is rendelkeznek.
Az elemzés felhívja a figyelmet arra, hogy míg a befektetési alapok és a legtöbb ETF jellemzően biztosít bizonyos mértékű diverzifikációt, ez nem igaz a kriptopénzek és az egyedi részvények tekintetében. Az egyik szerző szerint
- nem baj, ha egy magas kockázattűrú képességgel rendelkező befektető kriptoeszközöket vásárol, ám nem szabad, hogy ezek aránya meghaladja a portfólió 1-3 százalékát.
- fontos, hogy a kriptopénzeket inkább hosszú távon, 10 évnél hosszabb időre vásárolják.
Érdekes egyébként, hogy a felmérésben szereplő fiatalok úgy nyilatkoztak: a legtöbb kockázatos eszközbe azért fektetnek be, mert "nem szeretnének kimaradni a buliból".