Gulyás Gergely arról tájékoztatott a szerdai Kormányinfón, hogy noha csak december 31-ig döntöttek a rezsiárakról, de a rendszerhasználati díj nem emelkedhet a lakossági fogyasztók számára a jövő évben sem. Miután az energia drágább lesz, ezért magasabb áron tudnak vásárolni is, emiatt nőni fog a rendszerhasználati díj, de a Miniszterelnökséget vezető miniszter arról tájékoztatott, hogy a kormány friss döntés szerint ez az emelkedés nem jelenthet terhet a lakosságnak.
A kormány ezért extraprofitadót vet ki a kiegyenlítő szolgáltatást nyújtó erőművekre, 2022-ben 13 százalékban, 2023-ban pedig 10 százalékban állapítják meg az adókulcsot, ez mindkét évben 40 milliárd forint többletbevételt jelent majd a költségvetésnek, ebből tudják állni a rendszerhasználati díj költségét.
Az extraprofitadók kivetéséről már május 26-án tett bejelentést Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, akkor a 2022-re és 2023-ra tervezett rendkívüli terhekből összesen 800 milliárd forintot remélt a kormány, amely bevétel a honvédelmi és a rezsivédelmi alapba folyik be.
Július elsejétől érvényben is vannak ezek a különadók, amelyek összességében nyolc ágazatot érintenek:
- bankszektor
- biztosítási cégek
- energiaszektor
- kiskereskedelem
- telekommunikációs szektor
- légi közlekedés
- gyógyszerforgalmazók
- média
Ebből a média egyelőre megmenekült, mert a reklámadó kulcsa végül maradt nulla százalék, a többi területen azonban csak kisebb módosításokra került sor. Most az energiaszektor terhe nő, miután egyes, a megújuló energia mellett szükséges kiegészítő kapacitásokat termelő erőművek is többletteherrel számolhatnak.