eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Close-up of AI brain and network on dark background.
Nyitókép: Yuichiro Chino/Getty Images

Gulyás Tibor: fontos, hogy unikornisaink legyenek – 5-10 év múlva már lehetnek is

A magyar állam a hidrogéntechnológiában egyszerre lát dekarbonizációs célt, iparfejlesztést és közlekedési szempontokat is – fogalmazott az InfoRádió Aréna című műsorában Gulyás Tibor, a Technológiai és Ipari Minisztérium stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára.

Gulyás Tibor szerint a hidrogéntechnológiát illetően az államnak fontos pozíciója van, hiszen egyszerre látnak benne dekarbonizációs célt, iparfejlesztést, közlekedési szempontokat, és igyekszenek mérlegelni azt, mi a realitás Magyarországon, hol érdemes ezzel foglalkozni.

Hozzátette: mióta a stratégiai célokat lefektették, egy, az energiát és a mindennapjainkat meghatározó komplex körülményrendszer állt elő, visszaigazolva, hogy ezzel a technológiával foglalkozni kell, így a megfogalmazott támogatási ösztönzők el fognak indulni a következő időszakban.

A TIM stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára megjegyezte, kaptak már konkrét megkeresést piaci szereplőtől, hogy a hidrogéntöltő-állomások kiépítésénél van-e együttműködési lehetőség, ami lépéshelyzetbe hozza a tárcát, és végül célul tűzte ki ezek kiépítését.

„Hiszen ha semmilyen technológiai körülmény nem áll fenn, minden áll”

– fogalmazott Gulyás Tibor. Vagyis, ha nincs töltőállomás, a hidrogénhajtású autók sem fognak megjelenni a piacon.

A töltőállomások fejlesztésében az állam legfőbb szerepe, hogy kijelölje azt, hol érdemes ezeket kiépíteni, valamint, hogy mérlegelje az ösztönzőket, mert így bele tud szólni a piac működésébe, előnyben tudja részesíteni azokat a fejlesztéseket, amelyek az ország közlekedése szempontjából prioritást élveznek.

Az InfoRádió Aréna című műsorában szó esett az autonóm járművekről is. Az államtitkár már azt fontosnak tartja, hogy összehozzák az érdekelteket, mert a párbeszéd a felek között önmagában segítséget jelenthet abban, hogy hova érdemes az energiákat fektetni. „Figyelembe véve, hogy mire vagyunk képesek, hol tart a világ, és ebbe mi hol tudunk bekapcsolódni” – fogalmazott Gulyás Tibor.

Az TIM államtiktára elmondta, ebben a hátteret az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium adja, amelyben összeálltak az érintett felsőoktatási intézmények, valamint a feladat elvégzésre érdemes szereplők, és nagyon komoly eredményeket értek el.

Megjegyezte, az innováció oldaláról az utóbbi néhány hónapban nem volt látható újabb eredmény, de a korábbiak „fantasztikusak” voltak. Sikerült létrehozniuk például egy olyan eszközt, amivel földi-légi, együttes irányítású mozgásra képes szoftvert fejlesztettek, ami abszolút világszenzációnak számít. Arra is kitért, a napokban egy bemutatón azt prezentálták, hogyan teszteltek a tengerentúlról egy járművet a ZalaZone-on, ami kellő figyelmet is kapott a világban.

Gulyás Tibor szerint fontos cél ugyan, hogy az országnak – Elon Muskhoz hasonló – „unikornisai” legyenek, de nekik nem feltétlen kell kapcsolódniuk egy-egy nemzeti laboratórium kimeneti eredményeivel. Mint mondta, nem zárható ki, hogy ezekből lesznek nagy eredmények, hiszen most is van olyan fejlesztés, ami komoly kilátások elé néz. Példaként a Rózsa Balázs fizikus és Roska Botond professzor által vezetett BrainVision Centert említette, ahol

olyan technológián dolgoznak, ami elképzelhető, hogy egy „unikornis” lehet 5-10 év múlva.

Végül hangsúlyozta: ahhoz, hogy komoly társaságok nőjék ki magukat, időben kell felismerniük az adott eredményeket, és azokhoz megfelelő támogató eszközöket kell biztosítaniuk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×