eur:
410.97
usd:
394.44
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke beszédet mond a Nagy könyvünnep és kortárs művészeti kiállítás elnevezésű rendezvényen az Új fenntartható közgazdaságtan - globális vitairat című kiadvány ünnepélyes bemutatóján az MNB konferencia-központjában 2022. május 7-én
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Elárulta Virág Barnabás, meddig tartja magasan a kamatot az MNB

Az MNB kész addig fenntartani a múlt héten bejelentett új eszközeit, amíg nem javul számottevően a kockázati megítélésünk – mondta a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján az MNB alelnöke.

Már korábban azt mondtuk, hogy a jelenlegi kamatemelési ciklus egy maratoni futás lesz, ahol 25-30 kilométerig mindenki el tud jutni viszonylag erős állóképességgel, az utolsó harmada a legnehezebb, ahol a mentális állapot is számít. A világ most lép ebbe a szakaszba, ahol a fájdalmakkal kell szembesülni, de ezt vállalnunk kell a növekedés fenntartásához – mondta előadásában Virág Barnabás.

A jegybankalelnök szerint helytelen arról beszélni, hogy az infláció és a gazdasági növekedés között kell választani. A magas infláció önmagában sérti a növekedés alapjait, ha ez tartósan fennmarad, akkor tartósan sérülhetnek a növekedés alapjai. Most egy olyan állapotban vagyunk, amikor magas az infláció és a folyó fizetési mérleg jelentős hiányt mutat az energiaár-sokk miatt. Erre reagálnia kell a gazdaságpolitikának – idézi a Portfolio az elhangzottakat.

A szakember szerint öt tényező is arra utal, hogy közel az inflációs fordulat:

  1. Jelentősen csökkentek az európai energiaárak.
  2. Süllyednek a nemzetközi szállítmányozási költségek.
  3. Csökkentek a súrlódások a globális értékláncokban.
  4. A kiskereskedelmi forgalom itthon március óta csökken, ami a kereslet alkalmazkodását jelzi.
  5. A kiskereskedelmi értékesítési árakra vonatkozó várakozások is mérséklődtek.

Virág Barnabás szerint ezek a hatások a következő év első felében már a fogyasztói árindexben is megjelennek, de a következő hónapokban csökkenő mértékben ugyan, de még folytatódhat az infláció emelkedése, amiért elsősorban az energiaárak lehetnek felelősek.

Az alelnök úgy látja, a folyó fizetési mérlegünk hiánya akár a piac által vártnál gyorsabb ütemben is nőhet. Az MNB az utóbbi időben jelentősen emelte a kamatot, ezt követően második lépcsőben a likviditás szűkítését kezdte el a jegybank, Virág Barnabás szerint ez jól halad.

A múlt héten olyan környezet alakult ki, ami már a pénzügyi stabilitást és az árstabilitást veszélyeztette, ezért volt szükség a pénteken bejelentett erőteljes lépésekre. Az egyik ilyen lépés, hogy az energiaszámla kifizetéséhez kapcsolódó devizaváltást az MNB kiveszi a piacról, emellett a forint elleni pozíciókat zárásra kényszerítené.

"Az új eszközöket az MNB a kockázati megítélés számottevő javulásáig folyamatosan használja" –szögezte le Virág Barnabás.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×