eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: unsplash.com

Dohányboltokat érintő változás jöhet, felveszik a harcot a manórudakkal is

Mások mellett ez derül ki a parlament elé kerülő gazdaságszabályozási salátatörvényből.

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) elnöke a jövőben rendeletben határozza meg, milyen árukat lehet a dohányboltokban árusítani és milyen szolgáltatásokat lehet nyújtani – ha az Országgyűlés elfogadja azt a gazdaságszabályozási salátatörvényt, amiben ez a módosítás is szerepel – írja a Hvg.hu.

Jelen állás szerint törvény (a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló, Fdvtv.) tételesen rendelkezik arról, mit lehet dohányboltban árusítani. Ezt a tételes felsorolást váltaná az SZTFH-elnök (Biró Marcell) rendelete. Az indoklás szerint e termékek és szolgáltatások köre nem kapcsolódik az Fdvtv. céljához, mivel e termékek és szolgáltatások a dohányzástól függetlenek, így nincs szükség a lista törvényi védelmére.

Az indoklás azt is megjegyzi, hogy e termékek és szolgáltatások köre változhat, a rugalmas rendeleti szabályozással jobban követhetők a vásárlói igények. Az is szempont, hogy így „elősegíthető, hogy a dohánytermék-kiskereskedők ellátási kötelezettségüknek – a dohánybolt termékpalettájának bővítésével – eleget tegyenek”. Magyarra fordítva ez azt jelenti, hogy az egyéb termékek és szolgáltatások dohányboltokba engedésével lehet biztosítani, hogy a dohányboltok nyereségesen, vagy legalábbis nullszaldósan működhessenek – teszi hozzá a lap.

Az SZTFH üldözheti a manórudazókat

Ugyanez a salátatörvény bevezeti a jogosulatlan dohánytermék kiskereskedelem fogalmát, a dohányboltokra korlátozott termékek azokon kívüli kiskereskedelmének üldözését és szankcionálását pedig szintén az SZTFH-ra testálja. Az ilyen termékek jogosulatlan, üzletszerű értékesítése 5-500 millió forintos bírsággal lesz sújtható. Természetes személyek esetében a bírság 1-50 millió forint lehet.

A kormány a módosítással vélhetően a mostanában nagy nyilvánosságot kapott, a fiatalok körében nagy népszerűségnek örvendő, illegálisan kereskedett, Elf Bar nevű elektromos cigarettára kíván reagálni a szabályok szigorításával – írja a Hvg.hu.

A dohánytermékekkel kapcsolatos fontos változás, hogy a 2023-as büdzsét megalapozó salátatörvény tervezete a jövedékiadó-köteles körbe sorolja a hevített dohánytermékeket is. Sőt, a dohányt nem tartalmazó hevítőrudakat is.

A jövedéki adóról szóló törvény (Jöt.) tervezett módosítása felveszi a dohánygyártmányok közé a hevített dohánytermékeket, amiket így határoz meg:

a) az olyan dohányrúd, amely a használatához rendelt készülék segítségével hevítés által belélegezhető aeroszolt bocsát ki a dohány elégetése nélkül,

b) az olyan termék, amely teljesen vagy részben dohánytól eltérő anyagot tartalmaz, de egyébként megfelel az a) pontban meghatározott kritériumoknak.

A kormány ezzel egyrészt jövedékiadóztatja a hevített cigarettákat. Másrészt dohánytermékké minősíti és jövedékiadó-körbe vonja a dohánymentes hevítőrudakat.

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×