eur:
404.85
usd:
375.34
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
A young woman is shopping in the meat section at a local supermarket during the COVID-19 pandemic. She is wearing a protective face mask and gloves.
Nyitókép: Fly View Productions/Getty Images

Elemző: az árstop mellett nagy emelésre készülnek a kiskereskedők

A hatósági ár helyett három más tényezőt tart hatékonynak az infláció megfékezésére a Portfolio munkatársa.

A Portfolio elemzője szerint várhatóan nem lesz érdemi hatása az inflációra annak, hogy a kormány egyes alapvető élelmiszerekre árstopot vezetett be február elsejétől. A döntés értelmében a kristálycukor, a búzafinomliszt, az étolaj, a sertéscomb, a csirkemell és far-hát, valamint a 2,8 százalékos UHT tehéntej árát az október 15-i szinten kell rögzíteni.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzése szerint 0,2-0,4 százalékkal viheti lejjebb az inflációt az élelmiszerárstop az érintett időszakban (a legutóbbi hónapokban 7,4 százalék volt az infláció mértéke). A kormány nagyobb mérséklődésre számít: Nagy Mártonnak, a kormányfő gazdasági tanácsadójának az előrejelzése 0,5-1 százalékpont.

"A kereskedők, a kiskereskedelem résztvevői pedig úgy gondolják, hogy

nagyon erőteljesen meg fogják tudni más termékek árát, ezzel kompenzálva a veszteségeiket.

Összességében tehát az érintett termékek ára a tavaly októberi szintre fog csökkenni, ugyanakkor több száz más terméknél megvan a lehetőség az áremelkedés irányába. Különös tekintettel arra, hogy nagyon erős a belső kereslet, az embereknek növekszik a jövedelme" – sorolta a Portfolio elemzője, Hornyák József.

Nem minden terméknél jelent nagy árvisszaesést a kormány intézkedése. Az étolaj ára tavaly októberre például már jelentősen drágult, most 700 forint körülire kell visszaállítani az árcímkéket, de ez már nem jelent drasztikus mértékű csökkenést a mostanihoz képest. Ugyanez a helyzet az elemző szerint a csirkemellel is.

Jelentősebb árváltozást csak a tej és a cukor árában lehet majd érzékelni,

mert a KSH adatai alapján ezek árainál láthattunk az utóbbi hónapokban megugrást – tette hozzá Hornyák József, rámutatva, hogy ezen két termék árának nagyobb arányú csökkenése viszont nem lesz jelentős hatással az inflációra.

Hornyák József szerint az áremelkedés mértékének visszaszorításához másra van szükség:

  • az MNB stabilan tartsa a forint árfolyamát,
  • folytassa a kamatok emelését, illetve
  • a kormány leszorítsa a költségvetés nagyon jelentős hiányát.

"Hallhattunk ugyanakkor a kormányzat részéről olyan jelzéseket is – zárta elemzését Hornyák József –, hogy akár kiterjeszthetik az árstopos termékek körét, ha nem csökken elegendő mértékben az infláció. Ennek valószínűleg sem a termelők, sem a beszállítók, sem a kiskereskedők nem fognak örülni, hiszen a jelenlegi gazdasági helyzetben nekik is ki kell gazdálkodniuk a költségeik emelkedését. Gyakorlatilag nincs más választásuk, mint hogy egy idő után áthárítsák a fogyasztókra ezeket a költségeket."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×